Obama včera okrem menovania Yellenovej zároveň vyzval Senát na jej bezodkladné schválenie.
Yellenová zastáva v súčasnosti pozíciu viceprezidentky Fed-u (Federálneho rezervného systému). Vo funkcii by mala vystriedať súčasného šéfa centrálnej banky Bena Bernankeho, ktorému vyprší mandát 31. januára 2014, po ôsmich rokoch na tomto poste.
Funkcia je veľmi dôležitá, pretože Spojené štáty ešte pokračujú v kŕčovitom ekonomickom zotavovaní.
Prezident predstavil Yellenovú ako "osvedčenú líderku". A je neoblomná, nielen preto, že pochádza z newyorskej štvrte Brooklyn, dodal Obama. Vyzdvihol na nej to, že vie vytvárať dohody. "Chápe, akú cenu má človek, aj v období nezamestnanosti."
Obama predtým, ako vybral Yellenovú (67), uvažoval o nominácii bývalého ministra financií Lawrencea Summersa, ktorý bol blízkym Obamovým poradcom počas jeho prvých rokov v prezidentskom úrade. Summers však odmietol post šéfa Fed-u, pretože silnel odpor proti jeho impulzívnej povahe a proti jeho podpore deregulácie bánk v minulosti.
Prezident zahrnul chválou aj Bernankeho - za "smelé konanie", keď v roku 2008 na vrchole finančnej krízy podporil banky.
"Ben Bernanke je stelesnením pokoja a na pozadí nestálosti globálnych trhov je hlasom múdrosti a pevnou rukou," povedal Obama.
Centrálna banka zasahuje do životov miliónov Američanov. Má dve hlavné misie: podporovať maximálnu zamestnanosť a stabilizovať ceny.
Yellenová pri prijímaní Obamovej nominácie uviedla, že pre posilnenie zotavovania ekonomiky treba ešte veľa urobiť. Dodala, že posledných šesť rokov bolo v ekonomike búrlivých a pre mnohých Američanov namáhavých. Zdôraznila, že aj keď sa proces zotavovania ešte neskončil, "urobili sme pokrok, ekonomika je silnejšia a finančný systém je zdravší".