Minulý rok vstúpila ECB do existenčnej bitky o euro. Sľúbila, že "urobí všetko, čo bude treba" a tým sa jej podarilo upokojiť dlhopisové trhy a uvoľniť celkové finančné podmienky. Eurozóna je ale bohužiaľ stále v útlme a nezamestnanosť sa pohybuje na rekordných 12,2 percenta. To znamená, že v eurozóne teraz nájdeme asi 19,4 milióna nezamestnaných, teda o 6,8 milióna viac ako v roku 2008. Kombinácia vysokej nezamestnanosti a silnej meny je pre ECB výzvou. Prežitie eura už hlavným problémom nie je, paradoxne ním je jeho sila. ECB tak nemusí bojovať za jeho záchranu, ale proti jeho sile.
Nasledujúci graf ukazuje pozíciu eurozóny čo sa týka miery nezamestnanosti (odchýlka od pätnásťročného priemeru na osi x) a reálneho efektívneho kurzu (jeho odchýlka od pätnásťročného priemeru na osi y). Eurozóna bola v júli 2012 na pozícii s vysokou nezamestnanosťou a slabou menou, jej posilnenie ju ale posunulo smerom nahor k oblasti s vysokou nezamestnanosťou a silným kurzom.
Eurozóna má najväčší problém s nezamestnanosťou medzi vyznačenými krajinami a zároveň jej mena posilňuje. Teraz sa ohľadom sily kurzu nachádza na historickom priemere, ale ďalšie posilnenie by ju posunulo do oblasti silného kurzu. Ak použijeme populárne terminológie, ďalší posun nastaveným trendom by eurozónu dostal do pozície krajiny, u ktorej je pravdepodobný vstup do globálnej menovej vojny.
Na základe posledného prekvapivého zníženia sadzieb by sme dokonca mohli hovoriť o tom, že do týchto vojen už vstúpila. ECB síce sleduje jeden cieľ, ktorým je asymetrický inflačný cieľ. Stále viac sa ale zdá, že jej tolerancia k silnému kurzu eura a deflačným rizikám sa znižuje a je menšia ako v prípade Bundesbank.
V posledných troch mesiacoch bol hlavnou príčinou posilňovania eura prílev kapitálu na európske akciové trhy. Ak by mal tento trend pokračovať, ECB by mala zvýšiť svoju agresivitu smerom k politike oslabeniu eura. Keby tak neurobila, zvýšili by sa negatívne tlaky brzdiace oživenie, a to v čase, keď je toto oživenie stále slabé a zraniteľné. Nie je však pravdepodobné, že by v dohľadnej dobe došlo k priamym intervenciám a ECB sa bude snažiť vyhnúť aj verbálnym intervenciám.
Autorom je Jens Nordvig, ktorý stojí v čele výskumu dlhopisových trhov v Nomura.
(Zdroj: VOX)