Ani jedinú nemocnicu nezískala v Česku skupina Penta, hoci sa o to dlho usiluje. Posledný pokus v Sušiciach stroskotal pred pár týždňami. Informuje o tom portál iDNES.cz.
Ale Penta má významný nemocničný reťazec v Poľsku. Pred dvoma rokmi tam ovládla najväčšiu súkromnú nemocničnú firmu EMC Instytut Medyczny. Tvorí ju osem nemocníc a 16 špecializovaných ambulancií. Na Slovensku, kde jej patrí aj zdravotná poisťovňa Dôvera, drží prostredníctvom dcérskej firmy Svet zdravia 27 nemocníc a polikliník.
Václav Jirků, ktorý v Pente riadi zdravotnícke investície, si posťažoval: "Príležitostí na nákupy je v Česku málo". Napriek tomu Penta však naberá dych na rozbeh. Rokuje o prevzatí troch nemocníc. Jirků tvrdí, že "na 90 percent bude jedna alebo dve z rozpracovaných akvizícií uzavretá ešte tento rok".
Rokujú o investíciách v Česku
Skupina chce využiť výhodu centrálneho zásobovania veľkého reťazca materiálom, prístrojmi a liekmi. A okrem toho už získala skúsenosti s reštrukturalizáciou a riadením nemocníc. Prišlo by jej vhod, keby ďalej využívala vlastný know-how.
"Rokujeme o ďalších investičných cieľoch v Česku. Do konca budúceho roka tu chceme riadiť do šesť nemocníc. A mám ambíciu sa tu do desiatich rokov dostať v tržbách z nemocníc na miliardu eur ročne," uviedol Jirků.
Skupina sa tak usiluje ísť po stopách Tomáša Chrenka, ktorého česko-slovenské zoskupenie Angel zdvihlo obrat nad 12 miliárd eur. Penta by bola v nemocničnom podnikaní stále menšia, rovnako ako Angel však môže kombinovať prevádzkovanie nemocníc s vlastným zdravotníckym obchodom a na Slovensku navyše s vlastnou zdravotnou poisťovňou.
Aj preto je pre Pentu podnikanie v zdravotníctve jednou z jej kľúčových oblastí - popri realitách, priemysle a maloobchode.
Po nových nemocniciach túžia šéfovia skupiny tak silno, že dokonca uvažujú o ich výstavbe na zelenej lúke.
Tieto úvahy sú najďalej na Slovensku, kde podľa Jirků prichádza do úvahy vybudovanie novej nemocnice pravdepodobne v Bratislave. Znamenalo by to dohodu so štátom, ktorému by súkromný investor ponúkol modernú, pre pokrokové technológie vhodnú budovu so špičkovým vybavením. Štát či mesto by do takého objektu presunuli zmluvy s poisťovňami a zamestnancov.
Súkromník by dostal právo prevádzkovať nemocnicu určité obdobie. Podobný postup by sa podľa Jirků mohol časom uplatniť v Prahe, pokiaľ by sa podarilo nájsť zhodu s politikmi.
Penta royširuje sieť Dr. Max
Penta ráta s rastom nielen v nemocničnom biznise, ale vytrvalo buduje aj svoju nadnárodnú lekárenskú sieť Dr. Max. V Poľsku, Česku a na Slovensku zastrešuje už 860 lekární. A vo všetkých troch štátoch má v sektore pozíciu jednotky alebo dvojky.
V Česku by sa mal počet lekární Dr. Max ešte v tomto roku zvýšiť o 15, v Poľsku sa pripravuje do roka nákup ďalších 50. Šéfovia Penty premýšľajú o vstupe na celkom nový trh. "Uvažujeme o strednej Európe, ale aj o Pobaltí, Rumunsku, Bulharsku a Balkáne. Tam všade skúmame situáciu a hľadáme ciele na nákup," povedal Jirků.
Majitelia Penty sa na expanziu v zdravotníctve pripravili aj finančne. Na sieť Dr. Max si zobrali rekordne veľký úver - 8 miliárd českých korún (295,96 milióna eur). Časť peňazí sa použije na akvizície v Poľsku, Česku a na Slovensku, ale aj na útoky na nové trhy.