Výsledky ekonomického rastu na konci 2. štvrťroku pravdepodobne donútia Fed, aby pozastavil rozbehnutý proces znižovania kvantitatívneho uvoľňovania. Európska centrálna banka bude čeliť obavám z deflácie a nedostatku rastu a bude musieť pristúpiť k otvorenému kvantitatívnemu uvoľňovaniu a ešte k rade ďalších mimoriadnych zásahov.
Hospodársky cyklus Nemecka dosiahne vrchol v 2. kvartáli 2014, v 3. až 4. štvrťroku sa očakáva nulový rast HDP.
Zdroj: Thomson Reuters Datastream
Môže sa stať, že recesia, na ktorej okraji sa na konci minulého roka pohybovalo Nemecko, bude mať ešte horší dopad ako voľby do Európskeho parlamentu, pretože momentálne sa pozornosť trhu upiera inam. Možno, že sa trh viac obáva situácie vo Francúzsku, ale aj keď sa Európa stabilizuje, jej problémy v nej kolujú, a zatiaľ čo náklady na jednotku práce v krajinách Stredomoria sa už zlepšujú, situácia v srdci Európy (Francúzsko, Holandsko, Belgicko a Nemecko) sa naopak zhoršuje.
To, že sa Španielsku, Portugalsku a Grécku vedie lepšie, nemusí nutne znamenať dobro pre celú Európu, pretože sa problémy v podstate len prelejú z krajín Stredomoria do Francúzska a čoskoro aj do Nemecka. Európa ako celok ešte nie je z najhoršieho vonku, ale v slabších krajinách sa začínajú prejavovať známky toho, že ich domáca devalvácia funguje.
Pod tlakom sú aj globálne trhy, teda európski odberatelia. Ázia už tak nadmerne neinvestuje, čo znamená, že sa na Východ nebude toľko vyvážať. V Rusku klesol ekonomický rast aj prebytok bežného účtu takmer na nulu, a to z hodnôt 5 až 7%, respektíve 5 až 10%, ktoré Rusko vykazovalo pred krízou. Rusko je ale naďalej tretím najväčším trhom s luxusným tovarom. A kto predovšetkým predáva luxusný tovar? Správne, je to Francúzsko a Nemecko. Je pravdepodobné, že sa známky tohto poklesu exportov prejavia už v druhom štvrťroku.
Krehká osmička
Vzhľadom na rozdiel efektu strategických rozhodnutí prijatých v Ázii na jeseň, ktorá je šesť až deväť mesiacov, sa ich dôsledky začnú naplno prejavovať práve teraz a spôsobia zníženie vývozu vo štvrtom štvrťroku. Podobný obraz sa črtá aj v Latinskej Amerike. "Krehká päťka" (Juhoafrická republika, Brazília, India, Indonézia a Turecko) v priebehu zimy rozšírila svoje rady o Argentínu, Rusko a Čile a stala sa z nej "krehká osmička". V roku 2012 predstavovali krajiny "krehkej osmičky" spolu s Čínou viac ako 70 percent globálneho ekonomického rastu. Dnes sú tieto krajiny vo fáze hľadania novej stability, snažia sa oslabiť svoje meny, aby získali späť silnejšiu pozíciu. Tomu sa hovorí "čas na zmenu".
Svetová ekonomika sa rozhodne ozdravuje, ale príliš veľa krajín a ekonomík sa snaží robiť paralelne to isté. Jediný známy výsledok, ktorý z toho môže vzísť, je štrukturálne aj cyklické oslabenie rastu. Ak to nastane, budú nakoniec tento štvrťrok a celý rok vnímané ako cena, ktorú zaplatíme za toto zlepšenie. Tieto zmeny by mali viesť k zníženiu dlhu, k stabilnejším trendom vo vývoji bežných účtov a k stavu, v ktorom sa malé a stredné firmy opäť stanú hlavným motorom inovácie a rastu.
Asi najlepšie túto naliehavú potrebu zamerať sa na dlhodobé reformy ilustruje táto tabuľka organizácie Conference Board k správe o produktivite zvanej Produktivita 2014 v kocke - kľúčové zistenia.
Tabuľka č 2: Grafický vývoj celkovej produktivity
Zdroj: Databáza celkovej ekonomiky obchodnej organizácie Conference Board, január 2014
V tomto grafe sú zachytené trendy v inováciách a technológiách na globálnom trhu. Krivky v nej udávajú náš potenciálny budúci rast, pretože produktivita v čase určuje zvyšovanie životného štandardu danej spoločnosti. Na rozvíjajúcich sa trhoch čistý kladný podiel na raste značne klesol a vyspelé ekonomiky ho budú mať dokonca záporný.
Tak moc sme sa sústredili na záchranu sveta, bánk a politického systému, že sme zabudli dostatočne investovať do ľudí, vzdelania, infraštruktúry, inovácií a technológií.