Európska banka dnes naplnila odhady analytikov a ekonómov. Depozitnú sadzbu poslala prvýkrát v histórii do zápornej hodnoty. Komerčné banky tak budú musieť za uloženie peňazí v ECB platiť. Banka si uvedomuje, že kríza v Európe ešte ani zďaleka neskončila a opäť vytiahla zbraň, ktorú používa už od začiatku krízy.
Rada guvernérov ECB znížila svoj kľúčový úrok o 10 bázických bodov na nové rekordné minimum 0,15 percenta. Depozitná sadzba klesla o 10 bázických bodov na -0,10 percenta.
Cieľom banky je "vyhnať" peniaze komerčných bánk spiacich vo virtuálnych trezoroch ECB do ekonomiky. Podľa Martina Vlachynského z Iness sa to doterajšími zníženiami príliš nepodarilo a navyšie v depozitoch ECB je oveľa menej peňazí ako pred rokom, pretože značná časť peňazí odišla na splátky LTRO.
Historický krok ECB v skratke
|
Banka môže týmto krokom oslabiť euro, prípadne pripraviť pôdu na ďalšie zníženie úročenia. Slabšie euro by podľa Kamila Borosa z X-Trade Broker mohlo aspň mierne potlačiť nahor ceny pohonných hmôt, prípadne aj ďalších importovaných komodít a aspoň malou mierou prispieť k priblíženiu sa inflácie k dvojpercentnnému cieľu.
Šéf ECB Draghi zároveň na tlačovej konferencii oznámil, že ECB ponúkne bankám v eurozóne lacné úvery prostredníctvom dlhodobých refinančných operácií (LTRO), aby začali viac požičiavať firmám a domácnostiam a podporili tak rast ekonomiky. Program má trvať štyri roky a ECB je pripravená poskytnúť bankám 400 miliárd eur.
Čítajte viac: Čo očakávajú ekonómovia
ECB chce týmto krokom podporiť poskytovanie úverov firmám v eurozóne a zabrániť tak deflácii. Rada ekonómov však neverí, že by tento krok mohol donútiť banky k poskytovaniu väčšieho množstva úverov. "Pokiaľ banka peniaze požičia, tak skončia v inej banke a namiesto pohadzovania si horúceho zemiaku to banky príjmu ako daň," upresňuje dopady tohto kroku na komerčné banky Boros.
Experti vo všeobecnosti počítali s uvoľnením menovej politiky. Dôvodom boli vyhlásenia predstaviteľov ECB, ktorí dali najavo, že budú bojovať s dlhodobo nízkou infláciou. Medziročná miera inflácie v eurozóne sa v máji spomalila na 0,5 percenta z 0,7 percenta. ECB zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej miere inflácie tesne pod dvoma percentami.