Angličania lámu tabu. Ich hlavný finančný dom Bank of England je totiž pripravený zvyšovať úrokové sadzby. Bude tak prvou centrálnou bankou, ktorá k tomuto kroku pristúpi po finančnej kríze. Mark Carney, guvernér Bank of England, varoval domácnosti, podniky a finančné trhy, aby sa pripravili na zvýšenie úrokových sadzieb s tým, že prvé zvýšenie „sa môže stať skôr, než trhy v súčasnosti očakávajú.“
Ekonomický rast prekvapil
Potom, čo v minulom roku ľudia očakávali, že sadzby zostanú na nízkej úrovni 0,5 percenta do roku 2016, v súčasnosti je situácia odlišná. Finančné trhy totiž očakávajú prvé zvýšenie na jar 2015. Po guvernérovom komentári hodnota libry stúpla o 0,7 percenta voči doláru na 1,6902 dolárov.
V súčasnosti ide o prvý krok k priškrteniu uvoľnenej menovej politike. Mark Carney tento krok odôvodňuje stavom ekonomiky. „Rast bol oveľa silnejší a nezamestnanosť klesla oveľa rýchlejšie, než sme očakávali, “ povedal. Stopku tlačeniu nových peňazí avizoval už aj americký FED, napriek tomu k zvyšovaniu sadzieb pristúpiť ešte nechce. Úplne opačná situácia je v eurozóne, kde len minulý týždeň oznámila Európska centrálna banka rekordné znižovanie, dokonca do záporných hodnôt.
Kontrola hypoték
Okrem toho bude mať po novom Bank of England viacej právomocí. Najmä čo sa týka hypoték. Banka bude mať právomoc rozhodnúť o ich veľkosti v pomere k príjmom dlžníkov a vo vzťahu k hodnote domov, ktoré chcú ľudia kúpiť. Vláda týmto spôsobom chce zabrániť, aby sa stal realitný trh neudržateľným. Naráža tak na súčasný problém s bývaním, ktorý je spojený s prudkým nárastom cien.