Hoci sú USA naďalej baštou multimilionárov a miliarárov, v Ázii im rastie veľká konurencia. A to nielen v Číne, kde počet superboháčov rastie geometrickým radom. Číne začína dýchať na krk India.
Aspoň 300 miliónov
Krajina s miliardou obyvateľov bohatne as ňou stále rýchlejšie aj jej najbohatší. Zo všetkých krajín Ázie pribúda superbohatých ľudí najrýchlejšie práve v Indii. Za uplynulý rok sa tam počet občanov označovaných za "superboháčov" zvýšil o 9,5 percent na celkovo 8 595 ľudí. Vyplýva to zo štatistiky World Ultra Wealth Report 2014, ktorá monitoruje celosvetovo počet ľudí s celkovým majetkom najmenej 30 miliónov dolárov, takzvané "superboháčov".
O niečo vzrástol v Indii samotný majetok takzvaného "jedného percenta", teda najbohatšej vrstvy. Za posledný rok to bolo o 8,3 percent, čo je vôbec najrýchlejší nárast z 10 štátov s najväčším počtom superboháčov na svete.
V Japonsku a Číne, teda v krajinách, ktoré v Ázii čo do počtu najbohatších dominujú, je pritom za tento rok možné pozorovať zreteľné spomalenie trendu. V Číne vzrástol počet superbohatých o 3,7 percenta a v Japonsku dokonca len o 3,15 percenta. Tam pritom ešte v minulom roku pribudlo najbohatších obyvateľov o takmer 12 percent.
Podľa štúdie je to spôsobené stagnujúcou japonskou ekonomikou a poklesom čínskeho realitného trhu, ale aj veľkým počtom ľudí, ktorí sa presťahovali do iných krajín sveta.
Veľmocou sú stále Spojené štáty
Na druhej strane, aj napriek raketovému nárastu má India superboháčov stále málo. Aspoň v porovnaní práve s Japonskom a Čínou, kde žije 14 720, respektíve 11 070 veľmi majetných obyvateľov.
Vôbec najpočetnejšia je superbohatá vrstva v USA s 69 560 ľuďmi, nasleduje Nemecko, Japonsko, Veľká Británia a Čína. Globálne tento rok počet najbohatších narástol o 6 percent na celkovo 211 tisíc ľudí s celkovým majetkom presahujúcim 30 biliónov dolárov.