Slovensko je po piatich rokoch opäť tigrom eurozóny. Naša ekonomika rastie totiž najrýchlejšie spomedzi všetkých krajín. V raste predbehli aj takých favoritov ako je Estónsko. V prvom štvrťroku vzrástol náš hrubý domáci produkt podľa Eurostatu o 2,9 percenta. Podpísalo sa pod to viacero faktorov.
1. Ľudia stále nakupujú viac
Ide o jednoduchú rovnicu. Keď ľudia viac nakupujú, ekonomika sa viac hýbe. A práve tohto javu sme sa dočkali vlani, keď po troch rokoch k rastu ekonomiky začala pomáhať aj domáca spotreba. A vo väčších nákupoch ľudia pokračujú aj tento rok. Prispieva k tomu aj čoraz vyššia zamestnanosť. Čo v praxi znamená, že rastie počet ľudí, ktorí si môžu dovoliť viac míňať.
2. Firmám sa opäť darí
Vlani biznis našich firiem so zahraničím mierne oslabol, tento rok to však už neplatí. Naše podniky čoraz viac exportujú svoje výrobky a služby do zahraničia a prispievajú tak k rastu ekonomiky. „Čísla zahraničného obchodu naznačili v úvode roka výrazne oživenie exportnej aktivity slovenských podnikov. Nominálne čísla zahraničného obchodu pritom stále znižovali klesajúce exportné ceny, reálny rast exportov by preto mal byť ešte silnejší,“ tvrdí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
3. Investujeme
Počas krízy firmy škrtajú, kde sa len dá. A prvé, čo posunú na neskôr, bývajú investície. Teraz sa však situácia obracia. Podniky čoraz viac investujú a prispievajú tak k rastu našej ekonomiky. „Firmy začali opäť viac investovať do modernizácie alebo rozšírenia výroby, urýchlila sa tiež výstavba diaľnic,“ hovorí analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
4. Prebudené stavebníctvo
Práve spomínané oživenie pri výstavbe ciest pritom vo veľkej miere prispieva k nášmu rastu. Investície dosahujú totiž desiatky miliónov eur. Okrem toho, stavebníctvo nie je len o veľkých podnikoch, ktoré dostávajú zákazky. Naviazané sú na nich totiž stovky menších firiem či živnostníkov.
5. Lepší ako ostatní
Odpoveď na otázku, prečo sme lepší ako ostatné krajiny eurozóny či ako pobaltské krajiny, ku ktorým sme najčastejšie prirovnávaní, odborníci jednoznačne dať nevedia. Podľa prognostika Slovenskej akadémie vied Vladimíra Baláža sa na to ani nedá takto pozerať. Nejde o to, prečo tieto krajiny rástli pomalšie, ale prečo sme ich my predbehli. „Je evidentné, že v našej ekonomike sa deje niečo pozitívne."
Je však potrebné upozorniť na jednu vec. Hoci drvivá väčšina krajín rast svojich ekonomík zverejnila, nestihli tak urobiť všetky. Medzi nimi napríklad aj Írsko. Ide o favorita eurozóny, ktorý za posledné tri mesiace roka 2014 vzrástol o 4,1 percenta a podobný rast ekonómovia očakávajú aj teraz.