Európska únia a Japonsko v pondelok oficiálne odsúhlasila začatie rokovaní o vytvorení jedného z najambícioznejšieho obchodného projektu na planéte – zóne voľného obchodu. Vyjednávanie o podmienkach však bude tvrdé – proti dohode vystupuje najmä európsky automobilový priemysel. O téme informoval portál Euobserver.
Na oficiálnom začatí rokovania sa dohodli lídri cez telefón – japonský premiér Šinzo Abe, prezident Európskej komisie José Manuel Barroso a prezident Európskej rady Herman Van Rompuy vo spoločnom stanovisku vyhlásili, že vyjednávania sa budú týkať „politickej, globálnej a sektorovej kooperácie“.
Oficiálne rokovania sa majú začať už v pondelok, prvého apríla. Únia spolu s Japonskom tvoria spolu až tretinu svetovej ekonomiky, vzájomný obchod však brzdia regulácie, najmä v oblasti priemyselnej výroby.
Japonsko sa pritom snaží zjednodušiť si prístup na európske trhy už tri roky, jednotný trh s vyše 500 miliónmi spotrebiteľmi láka predovšetkým jeho automobilový priemysel a elektroniku. Ostrovy majú pritom už teraz nulové dovozné clá na celý rad európskych výrobkov.
Euróspke automobilky sú však skeptické. V Japonsku nie je jediný zahraničný výrobca automobilov, zástupcovia sektora preto neveria, že otvorenie sa tamojšieho trhu im prinesie nejaké výhody. Európa uvalila na japonské automobily 10-percentné clo, v prípade nákladných automobilov je to až 22%. Zrušenie tejto ochrany by ešte viac zneistelo pozície európskych automobiliek, a to s prihliadnutím na fakt, že predaj automobilov na starom kontinente dosiahol vo februári 23-ročné minimum.