Česká republika zaznamenala prudký nárast Slovákov, ktorý chcú podnikať v Česku. Podľa informácií portálu e15.cz sa v niektorých českých krajoch minulý rok zaregistrovalo v porovnaní s rokom 2009 až dvojnásobný počet slovenských podnikateľov. V Prahe začalo minulý rok podnikateľ viac ako štyritisíc Slovákov, zatiaľ čo pred piatimi rokmi ich bolo len 2500. Podobné skúsenosti hlásia aj ďalšie veľké české mestá.
POdľa Filipa Matysa z českého ministerstva priemyslu sú dôvody jasné. Ide o daňové a personálne náklady, vymožiteľnosť práva, pohraničný sty. Ministerstvo zároveň dodáva že Slováci majú v Česku rovnaké podmienky ako domáci podnikatelia.
"V Česku sme zaznamenali jednoduchšie administratívne a formálne postupy pri podnikaní a ústretovosť pri vybavovaní na úradoch," hovorí Jozef Šétaffy, majiteľ franšízy Pizza Mizza. Jeho spoločnosť si otvorila pobočku v Ostrave. Ďalšími podnikmi, ktoré v Česku počas posledných mesiacov zaregistrovali pobočku alebo rovno firmu, sú napríklad predajca kníh Martinus alebo IT firma Websupport. Na Slovensku nie sú podľa Šétaffyho príliš jasné pravidlá pre podnikanie a vadí mu aj nízka vymáhateľnosť práva.
Podľa analytika agentúry Iness Radovana Ďuranu je motívov presunu slovenských podnikateľov do Čiech a Moravy ďaleko viac. "Pre slovenských podnikateľov je príťažlivá nižšia sadzba dane z príjmu, menšie náklady na prácu a v niektorých prípadoch nižšie poplatkové zaťaženie," dodáva Ďurana.
Česko má oproti Slovensku daň z pridanej hodnoty o dve percentá nižšiu a to dvadsať percent. Naši podnikatelia tiež nemusia v Česku platiť daňovú licenciu. Tá sa na Slovensku pohybuje vo výške 480 až 2880 eru. Neberie sa pritom do úvahy fakt, či na to firma zarobila alebo skončila v strate.
Česko je pred Slovenskom aj pri zakladaní spoločností. Slováci musia pri založení zložiť v banke kapitál päť tisíc eur. V Česku na to stačí jedna koruna.
E15 dodáva, že ešte väčší rozdiel je vidieť pri pohľade na podmienky pre živnostníkov. Povinnosť platiť zdravotné a sociálne odvody pripravila vlani Slovensko až o 23 tisíc živnostníkov.