Medzinárodná agentúra Moody's Investors Service znížila rating ruských vládnych dlhopisov na najnižší stupeň investičného pásma. Dôvodom je pád ruskej meny, najhorší od roku 1998, a tiež klesajúce ceny ropy, čo má negatívny vplyv na výkon ruskej ekonomiky. Informovali o tom agentúry AP a Bloomberg.
Krok od špekulatívneho pásma
Viaceré agentúry v uplynulých mesiacoch znížili Rusku rating pre zhoršovanie situácie v ekonomike v dôsledku klesajúcich cien ropy aj sankcií Západu. Navyše, kurz rubľa sa od začiatku roka 2014 prepadol o zhruba polovicu oproti doláru.
Moody's v noci na dnes zhoršila rating Ruska o jeden stupeň z Baa2 na Baa3, čo je posledný stupeň v investičnom pásme. A oznámila, že ďalej analyzuje situáciu v krajine a je možné, že Rusku opäť zníži ratingovú známku, a to do špekulatívneho pásma. To by tvrdo zasiahlo ruské firmy a ešte viac by im to skomplikovalo splácanie dlhov.
Rusko dlhy spláca
Čo sa týka ruského štátu, minister pre hospodársky rozvoj Alexej Uljukajev v reakcii na krok Moody's vyhlásil, že nie je dôvod pochybovať o schopnosti Ruska splácať svoje dlhy. Rusko má nízky štátny dlh, dosahuje zhruba 11 % hrubého domáceho produktu (HDP).
Hospodárstvo krajiny sa však nachádza na pokraji recesie. Cena ropy, ktorá je jedným z hlavným vývozných artiklov Ruska a významnou mierou sa podieľa na jeho rozpočtových príjmoch, sa od júna 2014 prepadla o približne 50 %. A rubeľ oslabil o 47 % v dôsledku sankcií, ktoré Západ uvalil na Moskvu za anexiu Krymu a podporu ukrajinských separatistov. Ruská centrálna banka od marca 2014 šesťkrát zvýšila svoje kľúčové úrokové sadzby a minula vlani 88 miliárd USD (75,94 miliardy eur) na podporu ruskej meny.