StoryEditor

Strach z Ruska narastá. Pobaltie sa bojí obchodnej vojny

12.04.2014, 00:00
Autor:
red, turred, tur
V čase ukrajinskej krízy sa vyostruje aj vzťah Ruska a pobaltských štátov.

Rusko začína naháňať strach krajinám, s ktorými susedí. Po tom, čo ruská armáda zabrala Krym sa o svoje územie začínajú obávať aj pobaltské štáty. Informoval o tom portál e15.cz.

NATO v snahe upokojiť napätú situáciu medzi Ruskom a pobaltskými štátmi posilní vojenskú prítomnosť v regióne. Litve, Lotyšsku a Estónsku však od Ruska aktuálne hrozí skôr obchodný tlak alebo pokusy o destabilizáciu za pomoci početnej ruskej menšiny ako vojenská intervencia. 

NATO vysiela stíhačky
 Pobaltie bude strážiť dvanásť stíhačiek NATO, trojnásobok oproti normálu. Ide o súčasť širšieho plánu na posilnenie bezpečnosti štátov. Uvažuje sa aj o novej leteckej základni v Estónsku, v lotyšskom prístave Liepaja by mohli kotviť lode paktu. Litva a Lotyšsko navyše chcú do roku 2020 zdvojnásobiť výdavky na obranu.

Väčšie nebezpečenstvo pritom krajinám hrozí zvnútra. V Litve žije šesť percent etnických Rusov, v Estónsku 25 percent a v Lotyšsku 27. Menšina sa sťažuje na diskrimináciu, "hostiteľské" krajiny ju zase označujú za piatu kolónu Kremľa. Veľvyslanec Moskvy v Rige v marci uviedol, že čoskoro bude pre minoritu ľahšie získať ruské občianstvo. Najvyšší lotyšskí predstavitelia potom vydali vyhlásenie, v ktorom odsudzujú aktivity vedúce k rozdeľovaniu spoločnosti. Moskvu zase rozhorčilo rozhodnutie prerušiť vysielanie ruskej televízie RTR. Rovnaké opatrenia tento týždeň urobila aj Litva. 

Experti: Pobaltskí Rusi dávajú prednosť EÚ
V Talline sa cez víkend uskutoční protest ruskej menšiny. Chce vyjadriť solidaritu s Krymom a východoukrajinskými regiónmi. A nadhodiť tému separatistického referenda v severovýchodnej časti Estónska. Politici ale veria, že pôjde o okrajovú akciu. "Je jasné, že ruské špeciálne služby pripravili informačné operácie týkajúce sa susedných štátov. Teraz sa uskutočňujú a pre nás to nie je prekvapenie, "povedal šéf zahraničného výboru estónskeho parlamentu Marko Mihkelson. 

Experti ale pochybujú o chuti najmä mladej generácie pobaltských Rusov pripojiť sa k materskej krajine, aj keby mali možnosť. Výhody plynúce z členstva štátov v EÚ by podľa nich prevládli nad nacionalizmom.

Napätie je cítiť aj v obchode. Vilnius označuje za politicky motivované najrôznejšie zákazy dovozu tovaru do Ruska. Moskva na začiatku roka zastavila import bravčového z EÚ po tom, čo boli v Litve nájdené diviaky, ktoré uhynuli na prasací mor. Tento týždeň navyše uzavrela svoj ​​trh pre všetky spracované mäsové produkty z Litvy a Poľska. Neexistuje podľa nej záruka, že bravčové nie je v poľskom a litovskom tovar, ktorý by podľa etikety obsahovať nemá. Už v polovici marca prerušila dovoz potravín cez prístav Klajpeda.

01 - Modified: 2006-04-04 09:14:00 - Feat.: 0 - Title: Automobilka GM predáva svoju finančnú dcéru GMAC za 14 mld. USD
01 - Modified: 2023-09-22 10:30:00 - Feat.: - Title: Hirošima Kaukazu. Zdevastované mesto Agdam je smutnou pripomienkou vojny o Náhorný Karabach 02 - Modified: 2023-09-19 15:35:38 - Feat.: - Title: Arménski separatisti v Karabachu sa rozhodli rokovať s Azerbajdžanom 03 - Modified: 2023-09-19 09:30:00 - Feat.: - Title: Rusi idú sami proti sebe. Tehotnú vojačku odsúdili na šesťročné väzenie, lebo nenastúpila do služby 04 - Modified: 2023-09-18 07:01:58 - Feat.: - Title: Vojna, akú nechceme: Ukrajinský konflikt je možno len akási predohra, hovorí analytik a publicista 05 - Modified: 2023-09-13 16:47:26 - Feat.: - Title: Zákaz vjazdu Rusom. Baltské krajiny zakázali príchod vozidiel s poznávacími značkami krajiny
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. september 2023 11:51