Finančné sankcie podstatne zaťažili zisky veľkých bánk v USA a Európe. Úrady uložili desiatim najväčším bankám na každej strane Atlantiku pokuty vo výške v prepočte takmer 47 miliárd eur. S odvolaním sa na štúdiu konzultačnej spoločnosti Ernst & Young o tom informovala agentúra DPA.
Ernst & Young prepočítala pokuty v dolároch alebo britských librách na eurá podľa priemerného kurzu za minulý rok. Zo štúdie vyplynulo, že najväčší podiel (36,3 miliardy eur) na pokutách mali banky v USA, kde dozorné úrady po finančnej kríze z rokoch 2007 a 2008 podstatne sprísnili postupy. Úrady potrestali banky okrem iného za porušenie hospodárskych sankcií a manipuláciu s úrokovými sadzbami (Libor), cenami zlata a devízovými kurzami.
Dozorné úrady najtvrdšie potrestali Bank of America, ktorá vlani zaplatila pokuty v celkovej výške 22,4 miliardy eur. Dôvodom boli predovšetkým jej hypotekárne zmluvy. Najvyššiu sankciu v USA pre európsku banku inkasovala francúzska BNP Paribas vo výške v prepočte 7,4 miliardy eur. Stalo sa tak pre jej obchody s krajinami, voči ktorým boli v tom čase v platnosti obchodné sankcie USA, napríklad, s Iránom, Kubou či Sudánom.
Podľa Ernst & Young čisté zisky najväčších amerických bánk vlani medziročne klesli takmer o štvrtinu na 82 miliárd eur. Desať najväčších európskych bánk síce zaznamenalo zvýšenie zisku o štvrtinu, no s 24 miliardami eur podstatne za svojou konkurenciou spoza Atlantiku zaostáva.