Rozkladajúca sa mŕtvola z ocele a tehál, z ktorej už vyše 50 rokov nevyšlo jediné auto a tak sa stala dočasným príbytkom bezdomovcov, podpaľačov a narkomanov. Takto dnes vyzerá fabrika automobilky Packard v Detroite, ktorá tu bezcieľne chátra už od roku 1956. Podnikateľ Fernando Palazuelo z Peru ju ale kúpil. Pretože tam, kde ostatní vidia iba úpadok a špinu, on podľa vlastných slov vidí charizmu, architektonickú výzvu a hlavne dobrý obchod.
Z Packardu motokáry
Štyridsaťročný developer z peruánskej Limy kúpil túto ruinu v aukcii za 450 tisíc dolárov. Plánuje tu vybudovať pulzujúce centrum pre dodávateľov automobiliek s výrobnými halami, kanceláriami, bytmi, obchodmi, a možno aj motokárovou dráhou. „Je to tá najlepšia príležitosť na celom svete,“ vyhlásil sebavedome Palazuelo v rozhovore pre agentúru Bloomberg. Podnikateľ z Južnej Ameriky ale nie je v oživovaní developerských mŕtvol žiadny nováčik. Pred tým, než sa pustil do 350- miliardového megaprojektu, priviedol k životu už mnoho zrúcanín v Lime a rodnom Španielsku.
Nie som rojko
Palazuelo verí, že jeho projekt pomôže Detroitu znova ožiť. Mesto totiž nedávno zbankrotovalo kvôli masívnemu odlivu automobiliek a rapídnemu poklesu počtu obyvateľov. „Nie som rojko. V Packardovej továrni budem veľmi aktívny. Nebude to ľahké, bude to vojna. Najmä v prvých mesiacoch musím byť doslova agresívny,“ hovorí podnikateľ.
Budova továrne Packard je akýmsi symbolom úpadku kedysi slávneho mesta. „Mesto automobilov“ ale počas krízy opustila väčšina automobiliek a svoje továrne postavila v lacnejších krajinách. „Myslel som si, že Detroit je obyčajné americké mesto, o jeho problémoch som nevedel. Ale podobá sa skôr na Limu,“ dodal.