Svetové akciové trhy smerujú nadol už druhý deň v rade. Rastúce obavy z americkej vojenskej intervencie v Sýrii vyvolali mohutné výpredaje zásob ropy, ktoré vyhnali jej cenu na polročné maximá. Dolár naopak reaguje na hroziacu vojnu poklesom a spolu s ním idú nadol aj akcie na európskych a amerických burzách. Tie sa teraz javia investorom ako rizikové.
Najviac poskočila cena fosílnych palív. Severomorská ropa Brent zdražela o tri doláre a predáva sa nad hranicou 114 dolárov za barel. Darí sa aj americkej ľahkej rope WTI,ktoré dnes ráno zdražela o 2,92 dolárov na 111,93 dolárov za barel. Počas dnešného dňa sa dokonca ocitla až na úrovni 112,15 dolárov, čo bola najvyššia hodnota od mája 2011.
Vývoj ropy Brent
Strach z väčšieho konfliktu
Cena ropy rastie aj napriek tomu, že Sýria nepatrí medzi jej veľkých producentov. Vojenská intervencia by však mohla vyvolať širší konflikt na Blízkom východe, ktorý sa na celosvetovej ťažbe ropy podieľa zhruba tretinou. Podľa analytika Jiřího Soustružníka by Irán, ako dlhoročný sýrsky spojenec, mohol zamínovať Hormuzský prieliv, ktorým denne prejde 17 miliónov barelov ropy, zhruba pätina svetovej spotreby.
Zväčšiť mapu
Na vážne dôsledky v regióne upozorňuje aj francúzska banka Société Générale, podľa ktorej by v prípade rozpútania regionálneho konfliktu s účasťou Iránu a ďalších krajín mohla cena ropy nakrátko vystúpiť až na 150 dolárov za barel.
Sýria vyvolala veľké pohyby aj na devízových trhoch. Investori hľadajú v terajšej neistej situácii bezpečný prístav v podobe japonského jenu a švajčiarskeho franku. Obe meny zaznamenali solídny rast. Oslaboval naopak americký a austrálsky dolár. Obe meny sú momentálne medzi investormi považované za veľmi rizikové. Zo situácie ťaží spoločná európska mena. Euro k amerického doláru večer stredoeurópskeho času pridávalo zhruba 0,16 percenta.
Sýria však nebude podľa Stanislava Pánisa z dlhšieho časového hľadiska určovať vývoj na trhoch. "Krátkodobá negatívny reakcia by mohla časom odznieť, keďže táto krajina nie je systémovo dôležitá z hľadiska vývoja globálnej ekonomiky," dodal Pánis.
Európske akcie na dvojmesačnom minime
Sýria vrhá tieň aj na európske a americké akciové trhy. Obavy z vojenského zásahu donútili investorov presunúť peniaze z akcií do menej rizikových aktív v podobe nemeckých a amerických vládnych dlhopisov.
Dow Jonesov index v závere klesol o 1,14 percenta na 14 776,13 bodu a dostal sa na najnižšiu záverečnú hodnotu za dva mesiace. Širší index S & P 500 klesol o 1,59 percenta na 1630,48 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite odpísal 2,16 percenta na 3578,52 bodu.
Podľa Hugha Johnsona, investičného riaditeľa Hugh Johnson Advisors, je konflikt v Sýrii priveľkou hrozbou. "Investori budú hľadať bezpečie pre svoje peniaze, a to akciové trhy nedokážu v momentálnej situácii poskytnúť."
Index popredných akciových titulov z eurozóny Euro STOXX 50 sa znížil o 2,6 percenta, čo predstavuje jeho najvýraznejší denný pokles od konca júna. Dostal sa tak na mesačné minimum 2749,27 bodu. Paneurópsky index FTSEurofirst 300 sa prepadol o 1,7 percenta na 1202,36 bodu.