Bývalý hlavný ekonóm Európskej centrálnej banky (ECB) Jürgen Stark kritizoval správanie sa centrálnych bánk. Ich peniaze sa stali nebezpečným problémom. Stark to uviedol v rozhovore pre nemeckú spravodajskú televíznu stanicu N24.
Po prudkých turbulenciách na akciových burzách, ku ktorým došlo v minulých dňoch, rastú obavy, či to nie je začiatok novej finančnej krízy. Dochádza k tomu v situácii, keď svet ešte neprekonal všetky dôsledky finančnej krízy, ktorá sa začala v roku 2007.
Stark opustil pozíciu v ECB v roku 2012 dobrovoľne na protest proti kurzu, ktorý uskutočňovalo vedenie centrálnej banky eurozóny.
Napriek ubezpečovaniu, že sa celosvetový finančný systém po kríze stane bezpečnejším a že sa kondícia bánk zlepší, sú vlády a finančné trhy po dlhoročnej politike lacných peňazí závislejšie na centrálnych bankách než kedykoľvek v minulosti. Politika lacných peňazí nevyriešila nadmerné zadlženie štátov ani pretrvávajúce problémy so vzostupom ich hospodárstva.
Namiesto toho odborníci upozorňujú, že sa centrálne banky stali zajatkyňami vlastnej politiky.
Podľa Starka už niekoľko týždňov pozorujeme výraznú korektúru hodnôt, predovšetkým firemných akcií. To sa dalo očakávať. Medzinárodné inštitúcie ako Medzinárodný menový fond (MMF) varovali pred skokovou korektúrou finančných trhov. V takej situácii môže dôjsť k tomu, že to trhy preženú opačným smerom.
Stark sa neodvážil tvrdiť, že sme pred novou systémovou krízou. „Ale keď sa už nálada na finančných trhoch zvrtla, rýchlo môže dôjsť k tomu, že sa negatívny vplyv z jedného segmentu trhu prenesie na ďalšie."