StoryEditor

Obama potápa daňový raj. Peniaze tu majú i Slováci

22.08.2013, 00:00
Britské Panenské ostrovy sa totiž chystajú tvrdo zakročiť proti daňovým únikom.

Najväčší daňový raj sveta zrejme skončí. Britské Panenské ostrovy sa totiž chystajú tvrdo zakročiť proti daňovým únikom. Na nátlak amerického prezidenta Baracka Obamu začnú prísne kontrolovať účty cudzincov, ktorí si sem pred daňovými úradmi vo svojich domovských krajinách ukryli miliardy dolárov.

Bohatí ľudia tak prídu o bezpečný úkryt svojich nezdanených peňazí. Čoskoro sa to môže týkať nielen Američanov, ale i ostatných. „Možná dohoda s USA bude určite impulzom k odštartovaniu rozhovorov s ďalšími krajinami. Otázne je, či budú mať takú politickú moc, ako USA, aby rozhovory dotiahli do úspešného konca,“ potvrdila pre HN Petra Štěpánová, analytička spoločnosti Bisnode.
Ostrovy sú pritom aj obľúbeným daňovým rajom mnohých slovenských firiem. Zaregistrovaných ich tu je takmer osem desiatok. V daňových rajoch už celkovo sídli viac ako 3 700 spoločností zo Slovenska.

Tvdý zákrok
Nulová korporátna daň a najnižší ročný paušálny poplatok 300 dolárov. To je dlhoročná stratégia Panenských ostrovov, vďaka ktorej sem presunulo svoj biznis už pol milióna firiem z celého sveta. Po novom však zo svojej ústretovej politiky upúšťajú kvôli nátlaku Spojených štátov. „Rozhovory s USA sú pre nás najlepšou cestou vpred. Naša vláda už hovorí o medzivládnej dohode s Washingtonom, aby boli nové pravidlá v súlade s americkým daňovým zákonom,“ vysvetlil premiér Panenských ostrovov Orlando Smith.

Biznismeni tak zrejme prídu o výhody už začiatkom budúceho roka. Americkí daňoví poplatníci budú musieť po novom oznámiť podrobnosti o svojom majetku v tomto daňovom raji. „Ak by Panenské ostrovy dávali informácie americkým finančným úradom, bol by to veľmi negatívny signál. Otázne je, o koľko údajov pôjde a ako sú sformulované zmluvy,“ tvrdí Štěpánová.

Podľa nej má šancu na podobnú dohodu okrem USA aj Európska únia. Štátov, ktoré sa budú snažiť o podobný úder proti daňovým únikom, by tak malo pribúdať. Obľúbený daňový raj tým môže prísť o svoju doterajšiu povesť aj o miliardy.

Utekajú aj Slováci
Na Panenské ostrovy pritom v poslednom čase mieri čoraz viac slovenských firiem. Podobné dohody ako s USA by tak mohli ohroziť aj ich biznis. V prvej štvrtine tohto roku ich tam bolo zhruba 77, ich počet sa však podľa expertov ešte zvýši. „Máme signály, že daňové raje sú pre slovenské firmy stále atraktívne. Tvrdia, že už nie sú ochotné ďalej platiť dane na Slovensku. Očakávame, že ich počet bude ešte narastať,“ potvrdil pre HN Milan Seliak, podpredseda Asociácie poskytovateľov hospodárskych informácií.

Jednou zo slovenských firiem, ktoré stavili na sídlo na Panenských ostrovoch, je napríklad Trnava Invest. Jej vlastníkmi sú New Europe Investment Holdinga a Dasia International. na telefonáty HN nereagovali.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
14. november 2024 19:04