Nové pravidlá by sa mohli zaviesť do roku 2015. Firmám sa to nepáči, znamenalo by to pre nich vraj príliš administratívy.
Podľa niektorých politikov by tieto opatrenia mohlo zamedziť daňovým únikom. Práve tento problém sa v posledných mesiacoch stal jednou z veľkých otázok na politickej scéne v Európe aj v USA.
Pochyby okolo platenia daní sa v posledných týždňoch vynorili napríklad okolo americkej spoločnosti Apple. Podľa správy stáleho vyšetrovacieho podvýboru Senátu USA táto spoločnosť využíva sieť dcérskych firiem umiestnených v Írsku, aby sa v USA vyhla plateniu daní vo výške niekoľko miliárd dolárov. To nie je nezákonné, niektorí senátori ale upozorňujú, že sieť je príliš zložitá.
Európska únia sa skôr v priebehu tohto roka dohodla na tom, že prinúti európske banky, aby zverejňovali zisk v jednotlivých krajinách, kde pôsobia. Opatrenie má pomôcť zabezpečiť, že banky držia dostatočný objem kapitálu.
Eurokomisár pre finančné trhy Michel Barnier dnes povedal, že tieto pravidlá, ktoré majú banky donútiť informovať okrem ziskov aj o daňovej záťaži a podpore zo strany vlád, by sa mala rozšíriť aj na iné spoločnosti.
"Rozšírime tieto oznamovacej povinnosti na veľké spoločnosti a skupiny," vyhlásil podľa agentúry Reuters Barnier.
Podľa niektorých názorov by zverejňovanie názvov podnikov, ktoré v čase úsporných opatrení nielen v Európe platia nízke dane, mohlo zabrániť daňovým únikom. Pri veľkých spoločnostiach ale podobné návrhy vzbudzujú odpor. Firmy upozorňujú na to, že tento prístup by znamenal neprimeranú administratívnu záťaž.
Podľa nemenovaného únijného činiteľa by sa návrhy na zverejňovanie výšky daní mohli stať záväzným únijným predpisom obyčajnou úpravou súčasného návrhu o vykazovaní, ktorý sa ale netýka finančných ukazovateľov. Nové pravidlá by tak vraj mohli byť zavedená do roku 2015.
StoryEditor
Brusel chce firmy donútiť, aby hlásili, kde platia dane
Veľké spoločnosti by podľa EÚ mali zverejňovať výšku daní, ktoré platia v každej krajine, kde pôsobia.