Z hľadiska hustoty kalendára nás čaká chudobnejší týždeň. Napriek menšiemu počtu správ sa však investori nudiť nebudú. Trhy podľa môjho názoru stoja na určitom rázcestí charakterizovanom bohatým ocenením, vytrácajúcou sa podporou centrálnych bánk, narastajúcimi rizikami rôzneho razenia a pretrvávajúcim vágnym ekonomickým rastom. Ani tieto skutočnosti zatiaľ nedokázali významnejšie zamávať pozitívnym trhovým sentimentom, ktorý minulý týždeň rizikové aktíva vytlačil na ďalšie nové maximá. Akciová rely cez víkend oslavovala presne svoj piaty rok. Určitým upokojením boli piatkové čísla februárovej americkej nezamestnanosti prekonávajúce očakávania. Dáta naznačili, že uplynulá ekonomická slabosť mohla naozaj súvisieť len s nepriaznivým počasím a nepredstavovala zmenu kurzu vývoja hospodárstva.
Pod spomínanými rizikami si treba predstaviť hlavne neočakávané geopolitické riziká reprezentované Ukrajinou, prípadne Tureckom a Thajskom, riziká kreditnej bubliny a vlny bankrotov v Číne, spomalenie jej ekonomiky a v neposlednom rade začiatok konca podpory hospodárstva a trhov americkým FED-om. Investori na vyspelých trhoch tieto riziká podľa môjho názoru prehliadajú, alebo podceňujú. Ich správanie sa skutočne začína ponášať na prílišný optimizmus, býčiu náladu, až eufóriu, ktoré sú vždy základom nových bublín. Od začiatku roka narastajú profesionálne hlasy varujúce pred týmito scenármi. Napr. i dnes odporúčam článok vo Financial Times o legendárnom plachom hedge fond manažérovi Sethovi Klarmanovi spravujúcom majetok okolo 27 mld. dolárov a jeho liste investorom, kde práve varuje pred zárodkami bublín, možnou korekciou a podceňovaním trhových rizík.
Červená Čína
Predpokladám, že začatý týždeň sa bude niesť v duchu prehodnocovania pozícií a spomínaných rizík investormi. Doznievať bude lepšia nezamestnanosť, ktorá pravdepodobne zaručuje pokračovanie znižovania kvantitatívneho uvoľňovania FED-om, ktoré raz prinavráti nervozitu na trhy. Napriek tomu neočakávam zásadnejšie rozhodnutia investorov, teda ani jasnejší trend trhov. Rizikové aktíva by som skôr videl na konci týždňa nižšie oproti predchádzajúcemu piatku.
Prvý obchodný deň už tieto úvahy potvrdzuje, kedy správy z Číny posielajú ceny do červených čísiel. Druhá najväčšia svetová ekonomika cez víkend zverejnila obchodnú bilanciu a inflačné čísla. Prekvapením je najmä 18%-ný prepad exportu, ktorý nedáva veľa optimizmu ohľadom udržania cieleného rastu HDP 7,5% v tomto roku. Rovnako správa len prilieva olej do ohňa v téme kreditnej bubliny. Banka JPMorgan odhaduje, že dlhová situácia súkromnej sféry v Číne je ešte horšia, ako sa pôvodne predpokladalo. Celkový korporátny dlh odhaduje na úrovni viac ako 120% HDP, kým v USA tento dlh predstavuje len okolo 80% HDP. Producentská inflácia poklesla viac oproti odhadom (-2% medziročne). Ceny na výstupe od producentov klesajú nepretržite dva roky. Pre spoločnosti to znamená stále nižšie príjmy, ktoré znižujú ziskovosť a zvyšujú spomínané riziko bankrotov. Spotrebiteľská inflácia poklesla na viac ako ročné minimum 2% a rovnako zaváňa deflačnými rizikami. Čínske akciové indexy dnes padli na nové minimá od roku 2009.
Ukrajina rozhodne
Na dáta bude cez týždeň bohatšia Európa medzi vyspelými trhmi. Eurozóna zverejní v stredu januárovú priemyselnú produkciu, ktorý by mala korigovať decembrový pokles. Zverejneniu predchádzajú viaceré národné čísla ohľadom priemyslu. Nemci zverejnia obchodnú bilanciu (utorok) a sfinalizujú februárovú infláciu (piatok). Veľká Británia sa tiež pochváli priemyselnou produkciou (utorok) a obchodnou bilanciou (streda). V USA je najdôležitejším údajom zverejnenie februárových maloobchodných predajov (štvrtok). Okrem nich budeme sledovať dôveru medzi malými podnikmi (utorok), prípadne vývoj zásob v ekonomike ako zložky HDP (štvrtok) a producentskú infláciu a odhad marcovej spotrebiteľskej dôvery podľa univerzity z Michiganu v piatok.
Okrem pondelkového a utorkového stretnutia ministrov financií eurozóny, resp. EÚ, kde by sa mal riešiť stále systém záchrany európskych bánk, sa na politickej scéne neočakávajú zásadnejšie plánované udalosti. To ale neznamená, že politika nebude mať vplyv, práve naopak. Naďalej sledujeme vývoj udalostí na Ukrajine, kde nie je vylúčené ďalšie vystupňovanie napätia, reálne hrozia tvrdšie sankcie Rusku, na ktoré môže reagovať. Okrem konfliktu sú tak v hre i dodávky plynu a ropy do Strednej Európy, možný rast ich cien a vyššia volatilita, ktoré by viedli k spomaleniu ekonomického rastu. Pozornosť sa bude ďalej sústrediť i na centrálne banky, i keď nateraz vyzerá, že nemajú čím prekvapiť. Prejavy bankárov sú početné hlavne v Európe, no ECB nakoniec pôsobí, že nechce zatiaľ neštandardne podporiť ekonomiku, čím investorov trochu sklamáva. Zaujímavé bude sledovať i Čínu, kde veci môžu kedykoľvek nabrať spád a balansovanie medzi rastom a krotením prehriatia ekonomiky je stále náročnejšou úlohou pre centrálnu banku a vládnu garnitúru.