Austrálska vláda plánuje zvýšiť dlhový strop o dve tretiny s cieľom vyhnúť sa prípadnej fiškálnej kríze v budúcnosti. Informovali o tom agentúra AP a server BBC.
Nová austrálska vláda uviedla, že dlhový limit by chcela zvýšiť na 500 miliárd austrálskych dolárov (349,70 miliardy eur) zo súčasnej úrovne 300 miliárd AUD. Očakáva sa, že terajší dlhový strop dosiahne krajina v decembri. Ako povedal minister financií Joe Hockey, chcel by sa vyhnúť kríze podobnej tej, akú ešte pred pár dňami riešili v Spojených štátoch.
Od 1. októbra, teda od nástupu nového fiškálneho roka, fungovala americká vláda pre rozpočtové spory medzi republikánmi a demokratmi 16 dní v núdzovom režime a pre neochotu zvýšiť dlhový strop krajine hrozil po 17. októbri bankrot. Nakoniec sa politici dohodli na dočasnom riešení, ktoré vláde umožní fungovať v normálnom režime do 15. januára a ministerstvo financií bude môcť platiť účty do 7. februára. To však stále znamená, že problémy ešte nie sú vyriešené a riziko, že USA nebudú schopné plniť svoje záväzky, sa iba oddialilo.
Podľa Hockeyho to najhoršie, čo môže vláda urobiť a v dôsledku čoho stratí dôveru trhov, je, keď oznámi, že dlhový strop neprekročí, no potom sa pravidelne obracia na parlament či kongres, aby dlhový limit zvýšili.
Zatiaľ čo predchádzajúca austrálska vláda predpokladala, že vo finančnom roku 2015/2016 dosiahne dlh okolo 370 miliárd ASD, podľa najnovších údajov by mal v danom roku presiahnuť 400 miliárd ASD. Dôvodom je pokles príjmov z daní.
Austrálske finančné trhy na oznámenie vlády prakticky nereagovali. Dlh Austrálie patrí totiž v skupine priemyselne vyspelých ekonomík medzi nízke. Podľa informácií Medzinárodného menového fondu by tento rok mal dlh Austrálie dosiahnuť 30 % hrubého domáceho produktu (HDP), zatiaľ čo napríklad v prípade Británie je to 92 % HDP a Spojených štátov okolo 106 % HDP. Austrália navyše patrí aj medzi krajiny s najvyšším, "trojáčkovým" ratingom.