Prvotná reakcia svetových trhov na americký shutdown bola chladná. Čím dlhšie však bude Amerika v krízovom režime, tým viac bude škodiť Európe a svetu. Podľa analytikov hrozia väčšie problémy, ako vznikli v roku 2009. Washington bude o dva týždne postavený pred rozhodnutie ohľadne ďalšieho navýšenia štátneho dlhu. Ak by v Amerike nastal bankrot, následky by boli veľmi vážne, uviedol portál CNBC.
Rozruch v Amerike prichádza v období, keď globálna ekonomika už aj tak čelí mnohým problémom. Ak Kongres nerozhodne ohľadne navýšenia dlhu, odrazí sa to na zotavovaní eurozóny, najmä v krajinách periférie. Spomalenie tiež zasiahne rozvíjajúce sa krajiny. Núdzový stav v Amerike sa tak pretaví do globálnych problémov, pričom čím dlhšie bude trvať, tým viac bude škodiť, uvádza ďalej portál CNBC.
Hovorca Bieleho domu Jay Carney, varoval, že to, ako môže krízový režim ublížiť svetu, je nič oproti tomu, čo by spôsobil bankrot. Následky sú podľa Carneyho "nepredvídateľné, ale bez debaty katastrofické." Medzi výraznejšie reakcie na americký shutdown zatiaľ patrí oslabenie japonskej burzy. Kľúčový tokijský index Nikkei 225 dnes padol o 314,23 bodu alebo 2,17 % na 14.170,49 bodu. Index sa tak dostal na najnižšiu úroveň približne za štyri týždne.