Niektorí poprední predstavitelia nemeckej koaličnej Sociálno-demokratickej strany (SPD) a tiež Zelení prvýkrát naznačili, že Berlín by mal zvážiť vyplatenie reparácií Grécku za škody spôsobené počas nacistickej okupácie.
To je v rozpore s oficiálnym postojom vlády kancelárky Angely Merkelovej, ktorá takéto návrhy odmietla. Informovala o tom agentúra Reuters.
Vzťahy medzi Nemeckom a Gréckom sa výrazne zhoršili koncom januára po nástupe novej ľavicovej vlády v Aténach, ktorá sa snaží zmeniť podmienky záchranného balíka.
Grécky premiér Alexis Tsipras, ktorý sa má na budúci pondelok 23. marca stretnúť v Berlíne s Merkelovou, obvinil Nemecko, že používa rôzne triky, aby sa vyhlo reparáciám. Jeden z gréckych ministrov dokonca navrhol, aby Atény zhabali nemecký majetok a odškodnili tak obete nacistických masakier.
No zatiaľ čo Berlín tvrdí, že si splnil svoje záväzky, vrátane odškodného, a v roku 1960 vyplatil Grécku 115 miliónov mariek, niektorí nemeckí politici s vládou nesúhlasia.
Gesine Schwanová, členka vládnej koaličnej SPD, pre Spiegel Online vyhlásila, že Berlín by mal zvážiť "finančný prístup" k obetiam nacistov a ich rodinám. Podľa nej by bolo dobré, keby Nemecko po sebe "zamietlo" z hľadiska historických krívd. Upozornila, že obete si udalosti pamätajú dlhšie ako páchatelia.
Nemecko sa ale obáva, že znovu otvorenie reparácií by vytvorilo precedens. Argumentuje, že po zjednotení východného a západného Nemecka v roku 1990 podpísalo so štvoricou spojencov z čias 2. svetovej vojny takzvanú dohodu dva plus štyri a urobilo tak definitívnu čiaru za všetkými požiadavkami.
Nacisti počas okupácie v rokoch 1941 až 1944 zničili desiatky gréckych dedín a zabili viac ako 20-tisíc civilistov, čo dodnes vyvoláva hnev v Grécku.
Ďalším problémom je takzvaná okupačná pôžička, ktorú im musela poskytnúť grécka centrálna banka. Niektorí experti odhadujú jej dnešnú hodnotu na 11 miliárd eur. Schwanová sa domnieva, že túto pôžičku musí Nemecko vyrovnať.