Nová grécka vláda nemôže očakávať, že partneri v eurozóne automaticky odsúhlasia všetky jej predvolebné sľuby. Uviedol to v pondelok predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Reagoval tým na vyjadrenie gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa, ktorý počas víkendu zopakoval, že Atény ukončia politiku úsporných opatrení a odmietajú predĺženie existujúcej úverovej dohody s EÚ a Medzinárodným menovým fondom (MMF). Na pochybnosti Bruselu o plánoch novej vlády Tsipras zareagoval "iba čiastočne", konštatoval Juncker.
Grécky premiér Alexis Tsipras v nedeľu dôrazne odmietol program medzinárodnej pomoci od EÚ a MMF. "Záchranný program zlyhal," povedal Tsipras. "Nová vláda nie je oprávnená žiadať predĺženie programu ... pretože nemôže žiadať o predĺženie chýb,“ dodal grécky premiér. Vláda podľa neho bude ozdravovať verejné financie, požiadavku veriteľov, aby Grécko bez započítania splátok úrokov z verejného dlhu vytváralo rozpočtové prebytky, však označil za "nelogickú a nerealistickú".
V prejave pred poslancami gréckeho parlamentu Tsipras ďalej prisľúbil obnovenie pracovných miest časti prepustených zamestnancov verejnej správy. Vláda podľa neho tiež s okamžitou účinnosťou obnoví kolektívne mzdové dohody a prijme opatrenia na ochranu zamestnancov pred masovým prepúšťaním. Nová legislatíva má tiež zabrániť konfiškáciám domov a obyvatelia, ktorých "kruto" zasiahli úsporné opatrenia, budú mať nárok na bezplatné bývanie, energie a zdravotnú starostlivosť. Predaj štátneho majetku označil Tsipras za "zločin", v ktorom vláda nebude pokračovať.
Súčasný program pomoci pre Grécko v objeme zhruba 240 mld. eur vyprší 28. februára. EÚ od novej vlády požaduje, aby súhlasila s predĺžením úverovej dohody a zaviazala sa k reformám, čo však Atény odmietajú.