Európske akciové trhy vo štvrtok pre obavy zo spomaľovania svetovej ekonomiky klesli. Nemecký DAX klesol na najnižšiu úroveň od januára, keď oslabil o 2,3 percenta. Index, ktorý tvoria aj hlavní výrobcovia áut vyvážajúci do Číny, doteraz v tomto mesiaci klesol o takmer 7,8 percenta. Predstavuje to jeho najhorší mesiac za posledné štyri roky.
Burzy reagovali aj na správu o rezignácii gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa a vyhlásenie predčasných volieb. Index blue-chipových akcií eurozóny Euro STOXX 50 klesol o 2,2 percenta a paneurópsky FTSEurofirst 300 uzavrel nižšie o 1,9 percenta na 1 477,35 bodu.
Americké burzy vo štvrtok klesli. Akcie na Wall Street klesali už tretí obchodovací deň v rade po tom, čo zápisnica z júlového stretnutia amerického Fedu znížila očakávania, že sa v USA po dekáde v septembri zvýšia úrokové sadzby. Na stretnutí sa zhodli, že ekonomika sa blíži k bodu, kedy je potrebné sadzby zvýšiť. Avšak zaostávajúca inflácia a slabé svetové hospodárstvo predstavujú príliš veľké riziko pre zdvihnutie sadzieb. Priemyselný index Dow Jones klesol o 2,06 percenta na 16 990,69 bodu, širší Standard & Poor’s 500 stratil 2,11 percenta a uzavrel na 2 035,73 bodu. Obidva indexy zaznamenali najväčší denný prepad od februára 2014. Technologický Nasdaq oslabil o 2,82 percenta na 4 877,49 bodu.
Japonské akciové trhy v piatok oslabili. Investori sa pre obavy, že ochladenie čínskej ekonomiky by mohlo ovplyvniť tú svetovú, a pre prepad akcií na Wall Street zbavovali rizikových aktív. Tohtotýždňový prepad na šanghajskej burze, ktorá oslabila o takmer 8 percent a vyhlásenie ministra obchodu, že export by mohol v najbližších mesiacoch naďalej klesať, prehĺbili obavy o hospodárstvo Číny. Hlavný tokijský index Nikkei klesol o 3 percentá na 19 435,83 bodu a širší Topix uzavrel nižšie 3,1 percenta na 1 573,01 bodu.