StoryEditor

Topenie ľadu pomáha Číne. Pláva k ziskom do Európy

12.08.2013, 12:30
Autor:
ihned.czihned.cz
Topenie arktického ľadu otvorilo Číňanom ľahšiu cestu do európskych prístavov.

Prvá čínska nákladná loď vyplávala do holandského Rotterdamu okolo severných hraníc Ruska. Čínski obchodníci počítajú s tým, že bude v Európe o pätnásť dní rýchlejšie, než keby išla cez Suezský prieplav. Čínski obchodníci vyslali prvú loď do Severného ľadového oceánu. Plnia tak sny moreplavca Francisa Drakea, ktorý už v šestnástom storočí premýšľal o tom, ako si práve tadiaľ skráti cestu k tovaru v južnej Ázii. Lenže obchodnú cestu medzi severným pólom a Ruskom brzdil nepriepustný ľad.

Topenie ľadu ušetrí náklady

Ten sa však v posledných rokoch postupne mení na vodu a po Rusoch to začínajú využívať aj obchodníci z Číny. Ich obchodovanie s Európou sa tak môže výrazne uľahčiť - počítajú s tým, že takzvaná severovýchodná cesta cez Beringovu úžinu okolo severnej hranice Ruska môže byť až o pätnásť dní rýchlejšia ako doteraz využívaná trasa okolo indonézskych ostrovov, cez Suezský prieplav a Stredozemné more.

Pionierom trasy je 19 tisíc ton ťažká loď Jung Šeng, ktorá vyplávala 5. augusta z prístavu Dalian na severovýchode krajiny. Patrí štátnej spoločnosti Cosco Group a namierené má do najväčšieho európskeho prístavu v holandskom Rotterdame. Jej trasa má byť jednoduchšia než južný variant. Je priamejšia a na trase tiež obchodníkov neohrozujú somálski piráti.

Prví boli Rusi

Plavbu Severným ľadovým oceánom využili ako prví Rusi. Po štúdiu tamojších klimatológov v auguste 2011 sa medzi kedysi nepriepustný ľad vydali práve ruské lode. Napríklad ropný gigant Gazprom vyslal na sklonku minulého roka touto trasou tanker Ob River, ktorý z Ruska do Európy prepravoval stlačený kvapalný plyn LNG. Doprovod mu robili ruské ľadoborce.

Gazprom chce využitím severnej cesty ušetriť značnú sumu. "Vďaka nej ušetríme 40 percent vzdialenosti. Znížime teda o štyridsať percent množstvo použitého paliva," opísal vtedy pre BBC Tony Lauritzen, riaditeľ gréckej firmy Dynagas, ktorá tanker aj s posádkou Gazpromu prenajíma.

pav, ihned.cz

www.ihned.cz

01 - Modified: 2022-04-29 06:43:35 - Feat.: - Title: Slovák z lockdownového Šanghaja: Štát o situácii neinformuje transparentne. Pred budovami vystavali klietky 02 - Modified: 2022-04-01 07:43:45 - Feat.: - Title: Muž žije 14 rokov na letisku. Utiekol od prísnej ženy, aby mohol piť a fajčiť 03 - Modified: 2022-03-22 08:21:11 - Feat.: - Title: Pád čínskeho lietadla so 132 pasažiermi zrejme nikto neprežil. Odborník vysvetľuje, čo sa mohlo stať 04 - Modified: 2021-12-09 08:57:09 - Feat.: - Title: „Zahrmelo“ a začalo pršať. Čína pred výročím strany zmenila počasie 05 - Modified: 2021-12-01 20:38:38 - Feat.: - Title: Čína robí dodávateľom ďalšie vrásky. Prestala poskytovať údaje o polohe lodí
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. december 2024 19:03