Exkluzívny klub najbohatších stráca na svojej exkluzivite. V krízovom roku 2009 bolo na svete 793 miliardárov, dnes ich je už 1645, teda približne dvakrát toľko. Vyplýva to z analýzy výskumnej organizácie Oxfam. Údaje porovnával za marec 2009 a 2014.
Oxfam upozorňuje na prehlbujúcu sa priepasť medzi superboháčmi a chudobnými. Stovky miliónov ľudí podľa štúdie žije v chudobe bez prístupu k zdravotnej starostlivosti či vzdelaniu, zatiaľ čo bohatí bohatnú. Majú toľko peňazí, že ich nedokážu nikdy minúť. Napríklad rodina mexického magnáta by potrebovala na minutie 80 miliárd dolárov asi 220 rokov.
Štúdia s názvom "Čas skončiť s extrémnou nerovnosťou" upozorňuje, že 85 najbohatších ľudí na svete v rokoch 2013 a 2014 zbohatlo za jediný deň v priemere o 668 miliónov dolárov. To je asi pol milióna dolárov za minútu. Nasledujúci graf ukazuje najbohatších ľudí na svete podľa majetku.
V Januári publikoval Oxfam štúdiu, podľa ktorej má 85 najbohatších ľudí na svete toľko majetku, ako najchudobnejšia polovica ľudstva. „Extrémna nerovnosť je najväčšou prekážkou k prosperite drvivej väčšiny ľudí na tejto planéte,“ píše Winnie Byanyima, šéfka Oxfamu. „"Nerovnosť brzdí rast, korumpuje politiku, potláča príležitostí a poháňa nestabilitu, zatiaľ čo sa prehlbuje diskriminácia, najmä voči ženám," dodala. Zároveň miliardárov vyzvala, aby sa viac angažovali v charite a svojimi peniazmi pomáhali. Ak by každý miliardár prispel každoročne 1,5 percentom svojho majetku, vyzvieralo by sa podľa nej dosť peňazí na to, aby sa v najchudobnejších krajinách dostalo každé dieťa do školy a malo aspoň základnú zdravotnú startostlivosť.