Počet nových milionárov vzrástol v roku 2012 iba o tri percentá. Podľa najnovšej správy Hurun Research Institute a marketingovej firmy GroupM Knowlede je to najmenší nárast za posledných päť rokov.
Momentálne sa môže nazvať milionárom len viac ako jeden milión Číňanov. Podľa údajov žije najviac milionárov v Pekingu a to 184 tisíc. V Guangdongu žije približne 172 tisíc a v Šanghaji žjie 147 tisíc milionárov.
Zároveň klesol aj počet ľudí, ktorí sa môžu zaradiť medzi super bohatých. Počet osôb s viac ako 16 miliónmi dolárov na účte vzrástol len o dve percentá. Extrémne bohatí sú najviac sústredení v Pekingu.
Tento prepad nárastu milionárov odráža spomalenie čínskej ekonomiky, ktorá v roku 2012 dosiahla pomerne pomalý rast 7,8 percenta. Spomalenie ekonomiky je dôsledkom bolestivých štrukturálnych reforiem.
Ďalším problémom Číny je rastúca nerovnosť príjmov medzi obyvateľmi a z toho vyplývajúce sociálne nepokoje.
Gini koeficient, ktoré sa používa ako meradlo príjmovej nerovnosti, radí Čínu k Spojeným štátom. Obe krajiny majú väčšie rozdiely v príjmoch, než väčšina ďalších vyspelých ekonomík.
Podľa analytikov však čínske oficiálne štatistiky podceňujú závažnosť nerovnosti a príjmová priepasť medzi bohatými a chudobnými je dostatočné široká na to, aby v krajine vypukli rozsiahle sociálne nepokoje.
StoryEditor
Čína dopláca na reformy. Milionári pribúdajú pomalšie
Čína už nie je po štrukturálnych škrtoch schopná chrliť milionárov tak ako v minulosti.