StoryEditor

Z Estónska sa šíri bridlicová revolúcia

30.06.2013, 00:00
Estónsko chce naučiť svet získavať naftu z bridlice. Záujem má Jordánsko a Spojené štáty.

Estónsko pokrýva 90 percent svojej spotreby elektrickej energie z roponosných bridlíc. Svoje skúsenosti chce krajina teraz zúročiť a ponúknuť ďalším. Do troch rokov plánuje začať s masovou výrobou vysoko kvalitnej nafty, ktorá bude z ropy z bridlíc.

Je domovom tvorcov Skypu, prvou krajinou, ktorá zaviedla hlasovanie cez internet a teší sa povesti technologického pioniera. Najväčším ekonomickým úspechom Estónska, tejto malej východoeurópske krajiny, by však mohlo byť aj to, ako sa naučila získavať ropu z bridlíc.

Tento spôsob ťažby v Estónsku priamo zamestnáva 6500 osôb, čo je 1,1 percenta celkovej pracovnej sily. Na hrubom domácom produkte krajiny sa podieľa troma percentami.

Zhruba 60 metrov pod zemou na severovýchode krajiny, veľmi blízko hraníc s Ruskom, baníci vŕtajú diery do šedohnedej steny vápenca. Pripravujú ho na sériu výbuchov, ktorá uvoľní mäkkú, hnedú usadenú horninu s ropou. Táto olejnatá bridlica sa potom zoberie a pošle dopravníkom hore k valcovému drviču. Potom sa rozdrvená bridlica buď spáli a vyrobí sa elektrická energia, alebo sa ďalej spracováva na kvapalné palivo.

Estónsko má 1,3 milióna obyvateľov a spotrebu elektrickej energie kryje z 90 percent z roponosných bridlíc. To z nej robí krajinu najviac závislou na roponosných bridliciach na svete. Záujem o ťažbu ropy z nekonvenčných zdrojov ale rastie celosvetovo - Estónsko má s touto ťažbou skúsenosti a svoju technológiu ťažby aj produkcie palív stále zlepšuje. Krajina sa preto rozhodla vybočiť z priemeru a svoje know-how vyvážať do vzdialených krajín, napríklad do Jordánska či Spojených štátov.

"Máme v Estónsku takmer 100 rokov pracovných skúseností s roponosnou bridlicou. Ak niečo viete, a ak je tu trh, snažíte sa to predať," povedal agentúre AP člen predstavenstva štátnej energetickej spoločnosti Eesti Energia Tarm Aas. Firma v krajine ovláda takmer všetku produkciu ťažby ropy z bridlíc a výrobu elektriny.

Do roku 2016 chce Estónsko začať s masovou výrobou vysoko kvalitnej nafty, ktorá bude z ropy z bridlíc. Táto technológia by mohla výrazne zvýšiť hodnotu tejto komodity, jedinou otázkou však je, či svetové ceny ropy zostanú tak vysoko, aby sa ťažba ropy z bridlíc vyplatila.

Podľa Aasa trh pre ropu z bridlíc niekoľko desaťročí takmer neexistoval, pretože ropa bola lacná. Koncom 90. rokov minulého storočia, kedy ceny ropy prudko klesli, sa dokonca hovorilo o zakonzervovanií celého odvetvia. Teraz je však ropa relatívne drahá a malo by to tak zostať aj naďalej. Estónsku sa tak podľa neho otvárajú nové príležitosti.

Rozhodujúcim testom sa má stať Jordánsko. Táto krajina na Blízkom východe plánuje do roku 2017 postaviť elektráreň, ktorá bude vyrábať elektrinu spaľovaním roponosných bridlíc. Neskôr by mala vzniknúť aj rafinéria na produkciu ropných produktov z bridlicovej ropy. Olejnatá bridlica by sa pre Jordánsko mohla stať požehnaním, pretože krajina teraz musí dovážať až 97 percent ropy a plynu, ktoré spotrebuje. Kvôli tomu má aj obrovský obchodný deficit. Zásoby ropy v jordánskych bridliciach podľa odhadov činia približne 34 miliárd barelov. Eesti Energia, ktorá v zahraničí vystupuje pod menom Enefit, potom očakáva, že jej podnik v Jordánsku, v ktorom vlastní podiel 65 percenta, bude ziskový, ak sa svetové ceny ropy udržia nad 60 dolármi za barel.

Celosvetovo organizácia World Energy Council odhaduje zásoby ropy v bridliciach na 4,8 bilióna barelov. To je štvornásobok súčasných známych rezerv ropy. Podľa mnohých odborníkov sú dokonca tieto odhady konzervatívne, pretože sa zatiaľ neuskutočnili žiadne významnejšie prieskumy ropy v bridliciach. Značné zásoby by mali mať Čína, Brazília a Rusko. Zlatou baňou sú však Spojené štáty, ktoré majú na celosvetových zásobách podiel 70 percent.

Enefit má ambície aj v USA. V roku 2011 firma získala práva na ťažbu vo východnom Utahu. Ťažiť ale zatiaľ nezačala, pretože ešte nemá federálne, štátne a lokálne povolenia. Ťažobné zariadenie by však chcela začať stavať v roku 2017 a ťažbu začať v roku 2020.

Redakcia Patria.cz ďalej odporúča:

USA sa po 40 rokoch približujú exportu ropy

Rakúsko straší nálepka vratkých bánk

Singer: Vlečúcej depresie sa neobávajte

Reči o budúcnosti ťažby ropy z bridlíc ale desia ekológov. Ťažba v Estónsku je náročná na vodu a znečisťuje podzemné vody. Spaľovanie horniny s ropou potom produkuje veľa oxidu uhličitého, síry a popolčeka, dokonca viac než uhlie.

"Ak porovnáte rôzne ropné produkty a rôzne technológie používané v Európskej únii, potom ropa z bridlíc je najšpinavšia," uviedol odborník zo Štokholmského inštitútu životného prostredia v Tallinne Valdur Lahtvee. Spaľovanie bridlíc je tiež podľa neho neefektívne, pretože sa využije len 36 až 38 percent horľavej organickej hmoty. Lahtvee tvrdí, že Estónsko má dostatok biomasy a vetra na uspokojenie dopytu po energii. Ak by EÚ zvýšila poplatky za emisie oxidu uhličitého, mohla by estónska ropa z bridlíc skončiť.

Túto skutočnosť si uvedomuje aj šéf Eesti Energia. Vedenie firmy, ktorej príjmy vlani predstavovali 868 miliónov eur, ale zdôrazňuje, že firma urobila významný pokrok v znižovaní emisií, ako je popol alebo síra. Pri zachovaní ťažby na súčasnej úrovni má Estónsko zásoby na 50 rokov.

 

Patria Online

Obchodovanie: www.patria-direct.sk
Spravodajstvo: www.patria.cz

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
22. november 2024 14:26