Druhý aprílový týždeň prinesie zverejnenie niektorých dôležitých fundamentov, a tiež nové správy z prostredia veľkých centrálnych bánk. Poďme ale pekne po poriadku. Ešte cez víkend prebehli v Maďarsku parlamentné voľby. Prípadná jasná obhajoba víťazstva vládnucej strany Fidesz otvára priestor ku krátkodobému posilneniu forintu a rastu dopytu po maďarských štátnych dlhopisoch. Takáto reakcia môže byť na prvý pohľad paradoxná, keďže vláda Viktora Orbána v uplynulých štyroch rokoch uskutočnila viacero „neštandardných“ opatrení, ktoré boli v rozpore s trhom preferovaným ekonomickým liberalizmom. Investori ale majú radi tiež politickú stabilitu a v tomto prípade by mala aspoň krátkodobo prevážiť druhá menovaná preferencia.
V prípade absencie výraznejších volebných prekvapení by kurz forintu voči euru mal už v pondelok prekonať technickú bariéru 305 a atakovať okrúhlu tristovku. V horizonte najbližších dní sa treba v takom prípade pripraviť aj na atakovanie dlhodobej rastovej línie v okolí EURHUF=295. Posilneniu forintu nahrávajú aj zlepšené makroekonomické fundamenty v posledných mesiacoch, a tiež centrálnou bankou signalizovaný koniec cyklu uvoľňovania menovej politiky. Naopak rizikom pre celý región je ďalší vývoj na Ukrajine.
Graf: Dlhodobý vývoj menového kurzu EURHUF
Zdroj: Thomson Reuters
Noc zo stredy na štvrtok môže byť dôležitým míľnikom pre austrálsky dolár. Po odklone RBA od ďalšieho uvoľňovania menovej politiky a fiškálnom stimule v Číne (ktorá je pre Austráliu kľúčovým exportným trhom) kurz AUDUSD stále viac potvrdzuje robustnosť technického rastového trendu. Kľúčom k ďalšiemu rastu je prekonanie technickej bariéry ležiacej v pásme 0,9300 – 0,9350. Môže sa tak stať práve v noci na štvrtok, kedy budú zverejnené dáta o marcovom vývoji zahraničného obchodu Číny a zamestnanosti v Austrálii. Práve prísľub fiškálneho stimulu a zrýchlenia Čínskeho rastu znamená, že výraznejšiu reakciu kurzu AUD je možné očakávať pri prípadných pozitívnych prekvapeniach. Sekundárnymi indikátormi ďalšieho smerovania austrálskych finančných aktív budú v priebehu týždňa zverejnené ukazovatele ekonomického sentimentu medzi austrálskymi podnikmi a spotrebiteľmi.
Z eurozóny budú dáta „ťažkého kalibru“ tento týždeň absentovať. Za zmienku však stojí postupné zverejňovanie priemyselnej produkcie z Nemecka, Francúzska, Španielska, Talianska a ďalších krajín, prieskum dôvery investorov Sentix (za celú eurozónu), prípadne februárový vývoj zahraničného obchodu dvoch najväčších krajín, Nemecka a Francúzska. Na druhej strane, po poslednom zasadnutí ECB Mario Draghi naznačil väčšiu ochotu rady guvernérov k ďalšiemu uvoľneniu menovej politiky, preto aj „druhoradé“ dáta môžu v najbližšom čase vyvolať citlivejšiu reakciu trhu. Investori sa budú jednoducho intenzívnejšie snažiť čítať impulzy pre prípadné zmeny menovej politiky ECB.
Už sme si zvykli, že centrálne banky na seba v posledných rokoch strhávajú viac pozornosti, ako by sme chceli. Netreba sa tomu ale čudovať, keďže väčšina vyspelých ekonomík prechádza najťažším obdobím v povojnových dejinách. V priebehu tohto týždňa zasadnú dve „ťažké váhy“ – Bank of Japan a Bank of England. No a absolútny šampión medzi centrálnymi bankami – americký FED – v stredu večer zverejní zápisnicu z posledného zasadnutia. Trh sa z nej bude snažiť vyčítať, či pomerne prekvapivé jastrabie náznaky Janet Yellen po marcovom zasadnutí boli len „komunikačnou ťarbavosťou“ na jej prvej tlačovke v pozícii šéfky FED, alebo jednoducho odrazom nového konsenzu v rámci FOMC.
Medzi významnejšie fundamenty uverejnené v priebehu druhého aprílového týždňa treba zaradiť ešte aktuálne údaje o vývoji inflácie a nezamestnanosti vo Švajčiarsku, bežného účtu platobnej bilancie v Japonsku, priemyselnej výrobe a zahraničnom obchode v Británii, inflácii v Číne, federálnom rozpočte, cenách vo výrobnej sfére a spotrebiteľskom sentimente v USA.