Amerika sa ocitla v platobnej neschopnosti. Je to následok toho, že Kongres nebol schopný schváliť rozpočet na nový fiškálny rok a kým financie na opätovné fungovanie vlády nezabezpečí, bude Amerika fungovať v krízovom režime. To znamená, že budú pracovať len sektory, ktoré sú pre štát nevyhnutné. Štátni zamestnanci praujúci v oblastiach, ktoré nepatria do tzv. prvej kategórie, budú do odvolania na nútenej dovolenke, uviedol portál CNBC.
Šéfovia vládnych agentúr musia prísť s vlastnými plánmi fungovania v krízovom režime. Tí však na plánoch pracovali už niekoľko týždňov, pretože hrozba neschválenia rozpočtu na nový fiškálny rok sa v poslednom čase zvyšovala a úrady s ňou museli počítať. Na platobnú neschopnosť Spojených štátov neexistuje veľa precedensov. Posledný bol v roku 1995 a trval 21 dní.
Úrady aj zamestnanci však mali dostatok času sa na núdzový režim pripraviť, pretože americký Kongres je známy tým, že rozhodnutia ohľadne rozpočtu si necháva na poslednú chvíľu. Naposledy sa agentúry museli pripravovať na prípadný krízový režim v roku 2011, vtedy však na poslednú chvíľu Kongres rozpočet odklepol. Tentokrát to však nespravil a preto z takmer tri a pol milióna federálnych zamestnancov približne 821 tisíc dočasne príde o prácu.
Zamestnanci, ktorých sa nútená dovolenka týka, však musia dostať oficiálne rozhodnutie, takže dnes ešte do práce nastúpili všetci. Budú tiež musieť pomôcť s operáciami súvisiacimi s fungovaním krajiny v núdzovom režime. Niektoré vládne agentúry síce môžu administratívne záležitosti vybaviť elektronicky, väčšina pracovníkov však musí do práce prísť a pomôcť s krízovými opatreniami, uvádza ďalej portál CNBC.
Úrovne činnosti úradov sa budú značne líšiť, niektoré si môžu dovoliť fungovanie obmedziť na minimum, iné budú musieť pracovať ešte intenzívnejšie, ako doteraz, pričom zamestnanci svoje mzdy môžu dostať so značným oneskorením. Medzi tieto inštitúcie patrí Úrad pre personálny manažment, ktorý bude hrať kľúčovú rolu. Má totiž na starosti informovanie zamestnancov, ktorí budú na nútenej dovolenke, aj tých, ktorí budú musieť pracovať aj naďalej.