Tempo rastu súkromného sektora v eurozóne bolo v októbri pomalšie, než sa očakávalo. Ukázal to aktuálny prieskum medzi firmami z regiónu, ktorý nedáva veľa dôvodov na optimizmus ohľadom vývoja v najbližších mesiacoch. Informovala o tom agentúra Reuters.
Zložený index nákupných manažérov (PMI) pre eurozónu spoločnosti Markit Economics, ktorý meria aktivitu vo výrobnom sektore aj v sektore služieb, v októbri vzrástol len mierne na 52,1 bodu z 10-mesačného minima 52 bodov v septembri. Markit mierne revidovala svoj prvý odhad smerom nadol z pôvodne uvádzaných 52,2 bodu. Index zostáva už šestnásty mesiac nad 50-bodovou hranicou, ktorá oddeľuje pokles aktivity od jej rastu.
Čiastkový index výstupných cien klesol na 47,1 bodu zo septembrových 48,5 bodu. Októbrová úroveň indexu je najnižšia od februára 2010.
Firmy v eurozóne znižujú ceny už 2,5 roka a vývoj indexu ukázal, že v októbri ich skresali najprudšie za vyše 4,5 roka. Slabý rast ekonomiky a vývoj cien zvýši tlak na Európsku centrálnu banku (ECB), aby prijala ďalšie opatrenia na boj s rizikom deflácie.
Spotrebiteľské ceny v eurozóne v októbri medziročne vzrástli len o 0,4 %, pričom ECB zaručuje cenovú stabilitu pri medziročnej inflácii tesne pod úrovňou 2 %.
"Riziko stagnácie ekonomiky a narastajúce deflačné riziká zvýšia tlak na ECB, aby urobila viac pre stimuláciu dopytu v eurozóne," uviedol hlavný ekonóm Markit Chris Williamson.
PMI pre dominantný sektor služieb klesol na 7-mesačné minimum 52,3 bodu z 52,4 bodu v septembri. Prvý odhad počítal v októbri so stagnáciou na úrovni 52,4 bodu. Podľa expertov sa vývoj v sektore výraznejšie nezlepší ani v novembri.
Nové objednávky boli najslabšie za takmer rok a firmy znížili počet zamestnancov prvýkrát od marca. To viedlo k poklesu indexu očakávaní na 16-mesačné minimum 57,2 bodu z 59,3 bodu.
PMI pre Francúzsko klesol hlbšie pod 50-bodovú hranicu a PMI pre Taliansko signalizuje stagnáciu ekonomiky. Zložený PMI pre Nemecko zasa ukázal, že tempo rastu sa v porovnaní so septembrom spomalilo.