Pokazené mäso, ryža s jedovatými prvkami a znečistená minerálna voda - škandály s potravinami nemajú v Číne konca. Veľa bohatých Číňanov chce vraj kvôli tomu už opustiť krajinu. Je týmto zavadnym jedlom ohrozená aj Európa a ďalšie časti sveta? Túto otázku kladie agentúra DPA po tom, čo v novej kauze čelí čínska potravinárska spoločnosť Shanghai Husi Food obvineniam, že dodávala mäso s uplynutou lehotou trvanlivosti tamojším reťazcom rýchleho občerstvenia, vrátane firiem McDonalds a KFC.
Nespokojní milionári
Veľké kusy mäsa „zdobia“ hnilobné zelené škvrny. Napriek tomu je zamestnancovi použijú ako mleté mäso do ďalších výrobkov. Videozábery, ktoré vydal tím reportérov z Šanghaja, znovu otriasli dôverou čínskych spotrebiteľov v bezpečnosť ich potravín. Čínska vláda už roky sľubuje v tomto smere zlepšenie, na verejnosť sa pritom dostávajú nové a nové škandály.
Téma sa zatiaľ nenápadne stáva zásadným politickým problémom. Lebo aj čínski dolároví milionári už majú dosť neistoty ohľadom tunajších potravín. Viac ako polovica (56 percent) vlani oslovených Číňanov s majetkom minimálne desať miliónov jüanov (približne milión dolárov) v prieskume uviedla, že už čoskoro zo zeme odídu, alebo že to plánujú.
Dôvody cestovať uvádzajú skoro stále rovnaké: závadné potraviny, znečistená voda a vzduch.
Európa v ohrození?
Čínska vláda si bezpečnosť potravín vytýčila ako jednu zo svojich hlavných priorít. „Zlepšíme systém kontroly potravín," oznámil na aprílovom zasadnutí čínsky premiér Li Kche-čchiang. K žiadnym veľkým reformám však zatiaľ nedošlo. Problémom sú aj kontroly bezpečnosti potravín. Je ich málo a keď už prídu, sú doslova odfláknuté.
Čínske kontaminované potraviny sa ale dostávajú aj do Európy. V minulom roku viedli tieto exportované potraviny štatistiku Európskeho systému rýchleho varovania pre potraviny a krmivá RASFF. Na problematické hodnoty niektorých z týchto potravín bolo upozornené 435 krát - medzi inými išlo o "podozrivú" brokolicu, citrusy alebo čaj, ako vyplýva z výročnej správy RASFF.
"Kvalita potravín, ktoré sa vyvážajú na zahraničné trhy, je oveľa lepšia ako u výrobkov, ktoré sa predávajú v tuzemsku," uviedol Lin Žung-čchüan. Pre export totiž neplatia bežné čínskej štandardy, ale prísne medzinárodné pravidlá. "Len desať percent potravín v Číne zodpovedá medzinárodným štandardom," uzavrel tento expert.