Svet bohatne, ale rozdiely medzi ultra bohatými a ostatnými sa stále zväčšujú. Vyplýva to z analýzy banky Credit Suisse. Svetové bohatstvo dosiahlo rekordných 263 biliónov dolárov, no je koncentrované v rukách niekoľkých jedincov. Takmer polovicu zo všetkých týchto peňazí vlastní jedno percento najbohatších.
Zdroj: Credit Suisse World Wealth Report
Graf ukazuje podiel jednotlivcov, ktorí majú majetok vyšší ako 50 miliónov dolárov. Rôzne farby označujú skupiny ľudí s majetkom nad 100 alebo 500 miliónov a nad jednu miliardu. Hoci si USA udržali prvenstvo medzi krajinami s najväčším podielom bohatých ľudí na svete, na krk im dýcha Čína a Rusko. Tu pribúdajú milionári a miliardári najrýchlejším tempom.
Podiel majetku vlastnený najvyšším decilom. Mapa: Business Insider
Podiel majetku, ktorý kontroluje najvyšší decil (desať percent najbohatších ľudí v krajine), sa za posledných 14 rokov rapídne zvýšil. Kým napríklad v Číne v roku 2000 mal najvyšší decil 48,6 percenta čínskeho majetku, v roku 2014 už je to 64 percent. Podobný prudký nárast zaznamenal Hongkong a Egypt, ako ukazuje mapa:
Mapa: Business Insider
V správe Credit Suisse sa uvádza, že takéto zvyšovanie rozdielov medzi majetkom bohatých a zvyšku dospelého obyvateľstva môže viesť k recesii, ako sme sa mohli presvedčiť už v minulosti. „Abnormálny nárast bohatstva môže byť iskrou recesie. A vyššia majetková nerovnosť by mohla viesť k hospodárskemu konfliktu,“ uvádzajú autori reportu.
“abnormally high wealth income ratios” may spark a recession, as high disparity leads to economic friction.