Tento rok bude patriť srdcu Európy. Aspoň v bankovníctve. Rast aktív bude v regióne strednej a východnej Európy silnejší ako v eurozóne. Podiel nesplácaných úverov, ktorý sa vlani stabilizoval na úrovni okolo 9 percent, sa bude postupne ďalej zlepšovať. Predpokladá to najnovšia správa o vývoji bankového sektora v krajinách strednej a východnej Európy, ktorú spoločne vydali Raiffeisen Bank International (RBI) a Raiffeisen Centrobank (RCB) .
"Po kríze, ktorá začala v roku 2008 a zo západnej Európy sa presunula tiež do krajín strednej a východnej Európy, pozorujeme v tomto regióne pokračujúcu stabilizáciu a zlepšovanie ekonomických prognóz. Som presvedčený, že rok 2014 bude pre celý európsky bankový sektor rozhodujúcim rokom, ktorý súčasne preverí diverzifikačné stratégie bánk pôsobiacich v krajinách strednej a východnej Európy", komentoval vydanie správy Karl Sevelda, generálny riaditeľ skupiny RBI.
Správa predpokladá v krajinách strednej a východnej Európy bude silnejší rast objemu poskytnutých úverov než v krajinách eurozóny. V porovnaní s veľkosťou bankového sektora eurozóny zostávajú banky v tomto regióne relatívne malé, ale trend potvrdzuje ich rýchlejší rast. "Na konci roka 2013 predstavoval objem poskytnutých úverov v tomto regióne 9.7 % v porovnaní s eurozónou. V medziročnom porovnaní to však predstavuje nárast necelého jedného percentuálneho bodu, čo potvrdzuje väčšiu dynamiku rastu v strednej a východnej Európe", doplnil Gunter Deuber, šéfanalytik RBI.
Ďalšie zlepšovanie situácie bankového sektora v regióne podporí aj celkový makroekonomický vývoj. Správa predpokladá v najbližších troch rokoch v tejto časti Európy priemerný ročný rast HDP v rozmedzí 2,5 až 3 percent,čo je výrazne viac než odhadované 1 až 1,5 percenta v krajinách eurozóny. Najsilnejší rast je predpokladaný v Poľsku, Českej republike a na Slovensku.
Z pohľadu vývoja nesplácaných úverov bol rok 2013 jednoznačne rokom stabilizácie. Po predchádzajúcich rokoch, kedy dochádzalo k zhoršovaniu tohto ukazovateľa, sa v minulom roku podiel nesplácaných úverov v regióne strednej a východnej Európy stabilizoval na úrovni okolo 9 percent.