Japonská centrálna banka (na snímke guvernér Haruhiko Kuroda) nedávno obmedzila stimuly v rámci svojej monetárnej politiky, čo mnohí vnímajú ako znak začiatku zotavovania hospodárstva. Na trhoch síce pasivita banky podnietila dohady ohľadne potreby ďalších zásahov a mnohí jej politiku kritizovali, ekonómovia sa zhodujú, že doterajšie menové stimuly boli dostatočné a už treba len čakať, kým prinesú ovocie.
Centrálna banka dnes uviedla, že za obmedzením jej nákupov je predpoklad, že sa v dohľadnej dobe hospodárstvo Japonska zotaví a opäť sa naštartuje rast, uvádza portál CNBC. Banka naposledy výraznejšie zasiahla do ekonomiky, ktorá kedysi patrila medzi svetové veľmoci, v apríli, kedy spustila veľmi agresívny program kvantitatívneho uvoľňovania a do ekonomiky napumpovala 1,4 bilióna dolárov.
Podľa Jespera Kolla z JPMorgan Securities Japonsko pre trhy urobilo presne to, čo potrebovali. Najväčším problémom v uplynulých rokoch bola podľa Kolla príliš nekonzistentná menová politika, súčasnými opatreniami je teda na najlepšej ceste k stimuácii ekonomiky, uvádza tiež portál CNBC.