Monetárna politika opäť raz ukázala svoju silu. Minulý týždeň guvernér Draghi naznačil, že prichádza čas ďalších stimulov. Euro reagovalo trojpercentným poklesom. Hneď ako sa stabilizovalo, znížila povinné minimálne rezervy čínska centrálna banka PBOC, čo znamená viac peňazí, menšie riziko, a tým ďalšie špekulatívne úvery v eurách. To poslalo spoločnú menu na minimá za posledné dva mesiace. Do tretice prišiel v stredu Fed s jastrabím vyjadrením, čo posilnilo dolár a euro sa dostalo pod úroveň 1,10.
Zdá sa tak, že snaha eura o posilnenie zo septembra a októbra vyšla navnivoč a euro čakajú ťažké časy. Monetárna politika oboch kľúčových centrálnych bánk by mala na najbližšie mesiace divergovať. Fed zo svojho stredajšieho vyhlásenia vypustil obavy o medzinárodné finančné trhy, čo bolo interpretované ako zvyšovanie sadzieb kedykoľvek počas nadchádzajúcich zasadnutí. Dolár reagoval pozitívne.
Na druhej strane je eurozóna pripravená zvýšiť svoje kvantitatívne uvoľňovanie alebo ešte viac znížiť sadzby, čo bude robiť euro ešte menej atraktívnym. Euro má tak opäť namierené nižšie. Centrálni bankári dokázali v priebehu týždňa výrazne zmeniť trajektóriu EUR/USD. S očakávaním ďalších stimulov rastú aj akcie od Ázie až po Ameriku. Čínska finančná kríza otriasla svetom iba na pár mesiacov a pomaly sa na ňu aj zabudlo. Samozrejme, až do času, kým opäť nevypláva na povrch.