Egypt sa zmieta v začarovanom kruhu násilia. V priebehu minulého týždňa zomrelo viac ako 900 ľudí. Sociálna štruktúra Egypta sa trhá a ekonomika sa rúti do vývrtky, ktorú si nemôže dovoliť. Uvádza analýza CNN.
Dva ťahúne najľudnatejšej krajiny v regióne, cestovný ruch a zahraničné investície, sú v ohrození pre násilie, ktoré sa šíri po Sinajskom poloostrove.
Najmenej 25 egyptských policajtov bolo zabitých v blízkosti mesta Raffah na hranici pásma Gazy. Táto oblasť je považovaná za najnebezpečnejšiu v Egypte a to kvôli nebezpečnej zmesi beduínskych kmeňov a prúdu islamských extrémistov.
Úrady sa obávajú, že tieto násilnosti sa rozšíria k letoviskám na juhu, čo bude mať veľmi negatívny vplyv na turistický ruch v krajine. Tomu nepomohlo ani zabitie turistu v Hurghade. Vláda nedávno turistov vyzvala, aby neopúšťali strážené letoviská.
Cestovný ruch je hlavnou hnacou silou egyptskej ekonomiky a tvorí 11 percent HDP. Podľa vyjadrení majiteľov hotelov klesli tento rok príjmy z cestovného ruchu takmer o 25 percent.
Ďalším pilierom ekonomiky Egypta sú zahraničné investície. Tie sú však pokračujúcimi násilnosťami ohrozené ešte viac. Krajina tak príde o možnosť vytvoriť dlhodobo udržateľné pracovné miesta vďaka zahraničným spoločnostiam.
Niektoré z nich sa kvôli narastajúcemu chaosu rozhodli zastaviť prevádzky. Patria medzi ne výrobcovia automobilov ako General Motors, Toyota a Suzuki, nemecký chemický gigant BASF, švédsky Electrolux a holandský Heineken.
Egyptskej vláde sa vďaka reformám podarilo získať v rokoch 2005 až 2010 zahraničné investície v hodnote 49,2 miliardy dolárov. V posledných dvoch rokoch však získalo iba 10 percent z tejto sumy. Investori majú totiž strach z politickej nestability, ktorú potvrdzujú prebiehajúce nepokoje a násilnosti. Krajina tak môže prísť aj o to málo investorov, ktorí v nej vidia možnosti.
Egypt má však stále svojich spojencov, ktorí nechcú vidieť, že terajšia reforma krajiny "cestovná mapa" sa minula účinkom. Dočasná vláda však stále tvrdí, že je odhodlaná naplniť sľúbené reformy naplánované od roku 2014. Saudskoarabský minister zahraničia princ Saud Al Faisal nedávno varoval pred nákazou, ktorú môžu spôsobiť násilnosti v Egypte, ak sa situácia nestabilizuje. Európanov dokonca varoval, že situácia môže byť ešte horšia, ako sa na prvý pohľad zdá.
Saudská Arábia je dokonca ochotná vyplniť finančné straty, ktoré Egyptu vznikli po tom, čo Európska únia a Spojené štáty stopli časť finančnej pomoci.
Egyptská centrála banka uviedla, že má zásoby kapitálu v hodnote 19 miliárd dolárov, čo ja najvyššie číslo od novembra 2011. Táto suma znie sľubne avšak táto deklarovaná suma vydrží krajine na maximálne šesť mesiacov. Ale napríklad také Turecko má devízové rezervy takmer 130 miliárd dolárov.