Poslanci gréckeho parlamentu schválili dnes druhý blok reforiem, ktorými eurozóna podmienila poskytnutie finančnej pomoci krajine, ktorá sa nachádza na pokraji bankrotu. Informovala o tom agentúra DPA.
Za zákon, ktorý sa týka súdnictva a bankovníctva, hlasovalo dnes 230 z 300 poslancov parlamentu.
Grécky premiér pred hlasovaním uviedol, že jeho vláda bola prinútená pristúpiť na tvrdé reformy pod hrozbou odchodu z eurozóny. Teraz sa Atény zamerajú na boj s korupciou a daňovými únikmi.
Tsiprasr reformám stále neverí
"Jeden z komentátorov o mne povedal, že búcham hlavou do steny. Moja hlava možno krváca, ale teraz praskla," povedal Tsipras. Na Twitteri sa objavili správy, kde priznáva, že jeho vláda urobila chyby, no je hrdý na bitku, ktorú vybojoval.
"Zvolili sme kompromis, ktorý nás núti prijať program, v ktorý neveríme. A my ho prijmeme, pretože iné alternatívy sú tvrdé," vyhlásil šéf vlády. Zároveň vylúčil svoje odstúpenie z funkcie.
Druhý reformný balík rovnako ako minulý týždeň, keď sa hlasovalo o zvyšovaní daní a ďalších škrtoch vo výdavkoch, podporili aj poslanci proeurópskych opozičných strán. Proti reformám však hlasovali alebo sa zdržali hlasovania 36 zo 149 poslancov vládnej strany Syriza premiéra Tsiprasa.
Cieľom druhého reformného bloku je zosúladiť grécke zákony s pravidlami Európskej únie o podpore problematických bánk. EÚ ich zaviedla po globálnej finančnej kríze. Majú chrániť daňových poplatníkov a eliminovať riziko, že budú nútení zachraňovať problematické banky.
Banky dostanú ďalšie peniaze
Európska centrálna banka (ECB) zvýšila strop týkajúci sa núdzových úverových liniek (ELA) pre grécke banky o 900 miliónov eur. V stredu o tom informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na informované zdroje.
Objem núdzového financovania bánk tak dosahuje takmer 91 miliárd eur. "To je požadovaný objem,“ povedal jeden zo zdrojov. "Neprekvapilo by ma, keby objem pokračoval v náraste týždeň po týždni,“ doplnil.