Európska centrálna banka ohlasuje novú éru eurozóny: od pondelka spúšťa rozsiahly nákup štátnych dlhopisov. Na trhy chce týmto spôsobom napumpovať 60 miliárd eur mesačne a minimálne do septembra 2016. Program má naštartovať hospodárstvo eurozóny a zvýšiť nebezpečne nízku infláciu. Informovala o tom agentúra DPA.
Nový protikrízový balík Európskej centrálnej banky si vyžaduje tlač nových peňazí a nákup cenných papierov. Odborníci ho označujú ako kvantitatívne uvoľnenie alebo jednoducho QE (Quantitative Easing). Prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi už mesiace pripravuje trh na spustenie programu a rada banky ho v januári schválila aj napriek nesúhlasu prezidenta nemeckej centrálnej banky - Bundesbank Jensa Weidmanna a nemeckej členky direktória Európskej centrálnej banky Sabiny Lautenschlägerovej.
V ideálnom prípade sa nové peniaze dostanú na trh vo forme úverov pre firmy a spotrebiteľov od komerčných bánk, od ktorých centrálna banka odkúpi dlhopisy. To by mohlo podporiť spotrebu a investície a teda aj hospodársky rast, ktorého vyhliadky v eurozóne nie sú veľmi pozitívne.
Európska centrálna banka chce predovšetkým zabrániť deflácii. Dlhodobé znižovanie maloobchodných cien v rôznych sektoroch by totiž mohlo podniky a firmy v očakávaní pokračujúceho poklesu cien viesť k odkladaniu investícií a tým aj zabrzdiť konjunktúru.
Kritici sú skeptickí a nepredpokladajú, že nákup dlhopisov prinesie želaný efekt. Ich obavy majú viacero príčin. Keďže kvantitatívne uvoľnenie predstavuje financovanie štátnych dlhov, vlády veľmi zadlžených štátov môžu zmierniť svoje reformné úsilie. A otázne je aj to, kde Európska centrálna banka dlhopisy získa. Mnohé banky totiž v predchádzajúcich týždňoch oznámili, že svoje portfólio nepredajú.