Kopírovanie platobných kariet cez „napichnuté“ bankomaty je čoraz populárnejšie aj na Slovensku. Polícia už teraz eviduje viac prípadov takzvaného skimmingu ako za celý minulý rok.
Vlani nainštalovali zlodeji pirátske čítacie zariadenie na celkom 35 bankomatov. Tento rok banky čelili už zhruba 40-tim takýmto útokom, informoval hovorca policajného prezídia Michal Slivka.
Prečítané údaje zločincom slúžia na vyrobenie duplikátov kariet. Spolu s PIN kódom odpozorovaným cez skrytú kameru alebo falošnú klávesnicu dokážu potom vyprázdniť účty
ľudí.
Neviditeľná čítačka
Česká polícia zaznamenala nový trik. Zlodeji v Prahe použili tak miniatúrne zariadenie, že ho dokázali vložiť priamo do čítačky v bankomate. Ľudia ho nemali šancu spozorovať.
Denník Mladá fronta Dnes informoval, že pirátsku „kopírku“ zlodeji vyvinuli na nové typy bakomatov opatrených priesvitným zeleným krytom, ktorý sa na bankomaty montuje práve na sťaženie skimmingu.
„Zrejme je len otázkou času, kým niečo podobné dorazí aj k nám,“ domnieva sa Slivka. Upozorňuje, že ide o výborne organizované zločinecké skupiny najmä z Bulharska a Rumunska, ktoré putujú naprieč Európou. HN oslovilo viaceré bankové domy. Tie vravia, že typ útoku, ktorý sa vyskytol v Prahe nateraz nezaznamenali. Podľa predstaviteľov Slovenskej bankovej asociácie sa netreba znepokojovať ani z rastúceho počtu prípadov. Hovorca Marcel Laznia vraví, že to súvisí najmä s ich zvýšeným počtom v januári a februári, kedy sa ich bolo dokopy 27. „Odvtedy sa situácia upokojila.“
Ľudia nepoznajú bankomaty
V susedných Čechách vlani zaznamenali celkom 150 útokov na bankomaty. Hovorca Slivka opísal, že u nás útočníci napríklad použili repliku zeleného ochranného krytu s inštalovnaou čítačkou, ktorý na bankomate vymenili za pôvodný. „Problém tiež je, že ľudia málo poznajú, ako má správne vyzerať bankomat, a čo naň patrí a nepatrí. Vtedy môže byť každé cudzie zariadenie na ňom pre nich neviditeľné.“
O počte prípadov skimmingu a o podrobnostiach útokov banky nechcú veľmi hovoriť. ČSOB podľa hovorkyne Zuzany Eliášovej zaznamenala tento rok „len niekoľko prípadov“, ktoré hneď podchytili. „Skimming sme odhalili v priebehu niekoľkých minút vďaka profesionalite našich zamestnancov,“ tvrdí Eliášová, že škody boli „minimálne“.
Blokovacia fólia
Banky tiež investujú do ochranných technológií. Bankomaty VÚB sú podľa hovorkyne Aleny Walterovej vybavené špeciálnym antiskimovacím zariadením. Časť bankomatov potom má aj ochranný kryt klávesnice na zabránenie odpozorovania PIN kódu.
Okrem skimmingu existujú vo svete aj iné metódy vykrádania účtov klientov. Špecialista na informačnú bezpečnosť Sberbank Slovensko Peter Dufek priblížil aj takzvanú metódu blokovacej fólie, ktorá nevyžaduje organizovanú zločineckú skupinu.
„Podvodník jednoducho inštaluje do otvoru pre karty upravenú zastrihnutú fóliu,“ vysvetľuje Dufek. Karta sa tak zasekne v bankomate ešte pred vydaním hotovosti. Potom na scénu nastupuje „herec“, ktorý človeka presvedčí, že jemu sa niečo podobné stalo pred chvíľou. Postupne ho zmanipuluje tak, že bankomat opustí. Kartu následne získa páchateľ.