Zmiernenie podmienok splácania záchranných úverov pre Grécko má rovnaký ekonomický vplyv ako odpis dlhu o viac než polovicu. Tvrdia to experti kielskeho inštitútu pre svetovú ekonomiku IfW. Informovala o tom agentúra DPA.
"Odpustenie dlhu, o ktorom sa verejne tak polemicky diskutuje, sa fakticky už dávno deje," uviedli vo svojej štúdii ekonómovia Salomon Fiedler a Stefan Kooths, ktorý bol dnes zverejnený v odbornom časopise Wirtschaftsdienst.
Najväčšie úverové pozície Grécka sú úvery od európskeho mechanizmu pre finančnú stabilitu EFSM a úvery od krajín eurozóny. Celkovo Aténam požičali nominálne 184 miliárd eur. Keďže sa však časť z týchto úverov bude splácať až do roku 2054 a ich úroky sú nízke, z dnešného pohľadu majú hodnotu len 87 miliárd eur.
Ak by sa ich splatnosť ešte viac predĺžila, ako požaduje Medzinárodný menový fond (MMF), hodnota dlhov by sa znížila na 64 miliárd eur alebo dokonca až na 55 miliárd eur. To platí pri predpokladanej diskontnej sadzbe 5 percent, ktorými budú ročne úročené.