Spotrebiteľské ceny v Číne zrýchlili v auguste tempo rastu, k čomu prispeli najmä vyššie ceny bravčového mäsa a zeleniny. Naopak, ceny výrobcov prudko klesli, čo ešte viac komplikuje situáciu v spomaľujúcej sa čínskej ekonomike. Informovali o tom agentúry AP a DPA.
Ako dnes uviedol čínsky štatistický úrad, spotrebiteľské ceny v Číne vzrástli v auguste medziročne o 2 percentá, najvýraznejšie v tomto roku, zatiaľ čo index cien výrobcov zaznamenal pokles o 5,9 percent. To znamená najvýraznejší pokles za viac než päť rokov.
"Pre čínskych výrobcov to predstavuje skutočný problém," povedal Ču Čchi-ping, analytik zo spoločnosti China Minzu Securities. Ako uviedol, rastúce spotrebiteľské ceny zvyšujú tlak na mzdy, no klesajúce ceny výrobcov negatívne pôsobia na firemné zisky. "Zisky firiem sa tak ešte viac skresávajú," povedal.
Pod rast spotrebiteľských cien sa najviac podpísali potraviny, kde sa ceny zvýšili o 3,7 percent. V rámci nich najviac vzrástli ceny bravčového mäsa (o 9,3 percent) a zeleniny (15,9 percent). Analytici s rastom spotrebiteľských cien počítali, očakávali ale miernejšie zrýchlenie rastu. Odhadovali, že vzrastú o 1,8 percenta po 1,6-percentný raste v júli.
Aj v prípade poklesu cien výrobcov analytici očakávali o niečo pozitívnejší výsledok. Predpokladali, že po poklese cien v júli o 5,4 percent, dosiahne pokles v auguste 5,5 percent.