Pre mnohých Španielov, Portugalčanov a ani Talianov to nie je najlepšia správa, uviedla agentúra Bloomberg.
Až 82 % Španielov, okolo 65 % obyvateľov Portugalska a približne 58 % Talianov nesúhlasí so spôsobom riešenia dlhovej krízy eurozóny predkladaným Merkelovou. Ako uviedli v rámci prieskumu Nemeckého Marshallovho fondu, jej spôsob riešenia krízy viedol v mnohých juhoeurópskych krajinách k prudkým škrtom v sociálnych službách, k recesii a rekordnej nezamestnanosti.
V Nemecku to ale vidia inak a aj preto konzervatívny blok A. Merkelovej CDU-CSU v nedeľňajších voľbách (22.9.) bez problémov zvíťazil. Väčšina Nemcov dala najavo, že súhlasí s nemeckou hospodárskou politikou, aj so spôsobom riešenia krízy v eurozóne, ktorý nemecká vláda pod vedením Merkelovej doteraz presadzovala.
"Podľa všetkého bude pokračovať súčasný model riešenia krízy," povedal Mujtaba Rahman, bývalý predstaviteľ Európskej komisie, ktorý v súčasnosti pôsobí ako riaditeľ pre európske analýzy v spoločnosti Eurasia Group v New Yorku. Navyše, v súčasnosti sa predpokladá, že názor Nemecka na riešenie situácie v eurozóne bude ešte rozhodujúcejší, nakoľko Holandsko a Fínsko, ktoré sa donedávna k vývoju v eurozóne často vyjadrovali, majú tiež vlastné finančné a ekonomické problémy.
Podľa niektorých analytikov sa však predsa len dajú očakávať určité úpravy, ako trochu viac financií pre Grécko, či trochu menej tvrdých úspor. To všetko bez ústupkov od základných princípov nemeckej politiky, teda podpory pre tie zadlžené krajiny, ktoré budú plniť podmienky.
Krajinou, ktorá už dala najavo, že požaduje zmiernenie tlaku, je Cyprus. Ten musel za získanie úveru vo výške 10 miliárd eur pristúpiť na rozsiahlu reštrukturalizáciu bankového sektora a prinútiť bohatých klientov bánk podieľať sa na záchrannom programe. Ekonomika Cypru by však podľa odhadov Európskej komisie mala tento roka klesnúť až o 8,7 %. Ako uviedol tesne pred nemeckými parlamentnými voľbami cyperský prezident Nikos Anastasiadis, aj Nemci si už začínajú uvedomovať, že na podporu Európy nie sú potrebné len prísne úsporné opatrenia, ale aj opatrenia na podporu rastu.