Britská vláda sa snaží dosiahnuť zmenu pravidiel, ktoré by zjednodušili a urýchlili prieskum ropy a plynu z bridlicových hornín. Informovali o tom agentúry Reuters a BBC.
Problémom je však kontroverzný postup pri ťažbe surovín z bridlíc, ktorý naráža na odpor ochranárov aj verejnosti.
Bohaté zdroje energie
Podľa najnovšej geologickej štúdie ložiská v grófstvach Sussex, Hampshire a Kent, na juhu Anglicka, ukrývajú až 4,4 miliardy barelov (1 barel = 159 litrov) ropy. A predchádzajúce prieskumy potvrdili, že na severe Anglicka sú zase bohaté zásoby plynu.
Ale ťažba zemného plynu z bridlíc tzv. frakovaním predstavuje veľkú záťaž pre životné prostredie. Hľadanie nových zdrojov komplikuje aj fakt, že podľa britských zákonov s ním musia súhlasiť majitelia všetkých pozemkov, na ktorých chcú firmy uskutočniť prieskum.
Britská vláda chce preto tento zákon zmeniť tak, aby prieskumným spoločnostiam uľahčila pátranie po nerastných surovinách ukrytých pod zemou.
Ťažba ropy a plynu z bridlíc by mohla Británii pomôcť znížiť závislosť na ich dovoze, ale na druhej strane môže viesť ku kontaminácii zdrojov pitnej vody, čo je hlavný argument jej odporcov.
Bridlice skúma aj Alžírsko
Naopak, Alžírsko si starosti s dopadom na životné prostredie nerobí. Tamojší kabinet dal zelenú dôkladnému prieskumu obrích zásob bridlicového plynu. V stredu schválil, že do výskumných vrtov sa môžu pustiť aj zahraničné firmy. Vstup investorov je pre ďalší rozvoj priemyslu kľúčový.
Alžírsko je jedným z hlavných dodávateľov plynu do Európy a EÚ by napojením na jeho dodávky znížila závislosť na zdrojoch z Ruska.
Podľa minuloročnej správy amerického vládneho Úradu pre energetické informácie (EIA) má Alžírsko v bridlicových formáciách uložených asi 20 biliónov kubických metrov plynu. Jeho rezervy sú tak podľa EIA tretí najvyšší na svete po Číne a Argentíne.