Rok 2009: Finančná kríza zo Spojených štátov sa dostáva do Európy. A postupne zasahuje banky naprieč juhom starého kontinentu. Výsledok? Len do konca roka opatrenia na záchranu finančného sektora za 1,6 bilióna eur. Na porovnanie – išlo o výrazne vyššiu sumu, ako štáty minuli na pomoc problémovým štátom únie.
Rok 2014: Európa spúšťa revolučnú novinku. A s ňou aj historickú zmenu pre banky. S jediným cieľom: aby sa kríza, ako sme ju videli pred piatimi rokmi, neopakovala. Európska centrálna banka štartuje bankovú úniu.
Plus pre Slovensko
Konkrétne ide o prvú fázu novej únie, takzvaný spoločný dohľad nad bankami. V praxi tak bude 120 kľúčových bánk kontrolovať a regulovať Európska centrálna banka. Asistovať jej pri tom budú centrálni bankári jednotlivých štátov.
Čítajte viac:
Európa dobieha resty. Štartuje novú úniu
Prípravy únie odhalili nové riziko
Anketa - Čo pre vašu banku znamená zapojenie Slovenska do bankovej únie
Do tejto únie sa automaticky začleňuje aj Slovensko. U nás budú pod priamym dohľadom Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka. „Vnímam to ako prirodzený dôsledok snáh zamedziť vzniku ďalších kríz v bankovom sektore, pričom vytvorenie „jednotného hracieho poľa“ by tomuto cieľu malo pomôcť,“ hovorí o vzniku únie pre HN generálny riaditeľ Tatra banky Igor Vida.
Šanca na zlepšenie
Vďaka tomu, že všetky tri banky sú začlenené pod bankovú úniu, museli prejsť špeciálnymi previerkami frankfurtských bankárov. Hoci v nich dosiahli výborné výsledky, ukázali sa aj ich slabiny. A tie budú môcť teraz zaplátať. Zistilo sa, že naše majú „rezervy“ v odhaľovaní problémových úverov. Ako však pre HN povedal guvernér NBS Jozef Makúch, išlo o drobný nedostatok a na odstránení chýb sa pracuje. „Do budúcnosti sa tak znížilo riziko zlyhania takýchto úverov a tým aj riziko pre banky,“ konštatoval Makúch.