StoryEditor

Sulíkovci vyzvali Fica, aby rešpektoval grécke "NIE" reformám

13.07.2015, 15:23
Autor:
TASRTASR

Dohoda Grécka s lídrami eurozóny je krajne neserióznym postupom voči domácemu obyvateľstvu, eurozóne i Európskej únii. Myslí si to opozičná strana SaS, podľa ktorej by mala grécka vláda, ale aj slovenský kabinet na čele s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) rešpektovať výsledky odmietavého gréckeho referenda. Krajina sa dnes zaviazala prijať viacero tvrdých opatrení, aby mohla dostať ďalšiu finančnú pomoc.

"Grécko týmto v našich očiach zbankrotovalo nielen ekonomicky, ale aj politicky. Tým sa to však nekončí, napriek dosiahnutému kompromisu absolútne pomýlená politika zachraňovania zvyšuje nepriateľské nálady Grékov voči Európe a vedie aj ku konfliktom samotných členských štátov eurozóny. Oslabuje sa tým súdržnosť celej Európskej únie," povedal predseda SaS a europoslanec Richard Sulík.

Strana vyzýva slovenskú vládu a premiéra Fica, aby rešpektovali výsledky gréckeho referenda a odmietli sa zúčastňovať na dvojtvárnej hre gréckeho lídra Alexisa Tsiprasa. Európska únia ako spoločenstvo demokratických štátov musí podľa nej výsledky referenda rešpektovať.

Liberáli upozornili, že Slovensko už fakticky prišlo v Grécku o stámilióny eur, lebo pred pár rokmi dostalo z eurovalu peniaze, ktoré za daných podmienok nemalo nikdy dostať. Sulík je preto presvedčený, že ak voči ďalším úsporám stoja výsledky gréckeho ľudového hlasovania, potom akákoľvek ďalšia finančná pomoc musí byť podmienená hodnovernými zárukami bez ohľadu na to, či Grécko nakoniec zostane, alebo nezostane v eurozóne.

"Grécku i Európe by naozaj pomohlo, keby aspoň na pár rokov opustilo eurozónu a vrátilo sa do nej lepšie pripravené. Na tento najrozumnejší variant však nie je vôľa, lebo by bolo úplne zjavné, že doterajšia pomoc je jeden veľký debakel," uzavrel predseda SaS.

Šéf Mosta-Híd Béla Bugár označil dnešnú dohodu len za svetielko na konci tunela, keďže efekt opatrení nemusí byť vôbec účinný, ak zlyhá ich uskutočňovanie v každodennom živote. "Grécku nepomôže zvýšenie sadzby dane, pokiaľ radikálne nezlepší výber daní v krajine. Takisto im nepomôže zmena veku odchodu do dôchodku, pokiaľ bude naďalej existovať vysoké množstvo výnimiek," zdôraznil Bugár.

Za potrebné považuje prijať množstvo systémových opatrení, ako aj výrazne zlepšiť fungovanie gréckych inštitúcii. "Dôvera v Grécko je veľmi oslabená a bude veľmi ťažké získať ju späť," dodal. Eurozóna musí podľa Bugára do budúcnosti urobiť viaceré opatrenia, aby sa podobné situácie už viac neopakovali. Dodržiavanie pravidiel vníma ako jedinú cestu k jej prežitiu ako celku.

01 - Modified: 2024-10-23 12:03:28 - Feat.: - Title: Volebný infarkt v Moldavsku: Cesta do EÚ zaškrípala a Rusi to vidia. Zradili ste Brežneva, znie z Moskvy 02 - Modified: 2024-10-21 14:30:29 - Feat.: - Title: Moldavčania sa podľa prezidentky rozhodli ústavne zakotviť budúcnosť krajiny v EÚ. Von der Leyenová gratuluje 03 - Modified: 2024-10-16 16:21:24 - Feat.: - Title: Referendum o novej jadrovej elektrárni v Slovinsku čelí ústavnej sťažnosti, žiada preskúmanie otázky 04 - Modified: 2024-10-14 12:26:51 - Feat.: - Title: Najväčšia poľská opozičná strana PiS chce referendum o migračnom pakte. Je to reálne nebezpečie, tvrdí 05 - Modified: 2024-10-13 22:00:00 - Feat.: - Title: Top kazašský politik pre HN: Na Slovensku sa vzdeláva čoraz viac našich študentov. Ich čísla ešte vzrastú
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
04. november 2024 19:37