Viceguvernér Českej národnej banky (ČNB) Mojmír Hampl pripustil, že režim slabej koruny spôsobený intervenciami by mohol trvať dlhšie, než sa dosiaľ tvrdilo. Banka uvažovala nad exitom v druhej polovici roka 2016. Informoval o tom server iDNES.cz.
"Po minulých skúsenostiach začínam viac uvažovať o tom, či by sme nemali udržať kurzový záväzok o niečo dlhšie, než si robiť starosti s presným načasovaním exitu," povedal Hampl pre Bloomberg. Podobné odhodlanie brániť intervenčný režim vyjadril tento týždeň na svojom blogu ďalší člen bankovej rady Vladimír Tomšík. Napísal, že s posilňovaním koruny k euru k hranici 27 Kč sa blíži aj reakcia ČNB. Centrálna banka sa v intervenčnom režime, ktorý sa začal v novembri 2013, snaží udržať kurz nad touto hranicou.
Kurz koruny k doláru sa po intervenciách dlhodobo držal medzi 27 a 28 korunami, v posledných týždňoch však k euru posilňuje. Posilňovanie českej meny má niekoľko dôvodov. Výnosy dlhopisov sú v Česku vyššie než v západnej Európe, a to láka k investíciám v Českej republike. To však hrá v neprospech kurzu koruny. Rolu môžu zohrávať aj špekulácie, že v polovici budúceho roka sa môžu preskupiť sily v bankovej rade ČNB. V polovici roka končí okrem iného mandát guvernérovi Miroslavovi Singerovi.
V tejto súvislosti Mojmír Hampl rázne odmietol prezidentovu kritiku bankovej politiky ako iracionálnu. Podľa neho koruna neposilňovala v dôsledku výrokov Miloša Zemana o tom, že ČNB by mala opustiť intervenčný režim, ale skôr v dôsledku očakávaných dopadov masívnej podpory ekonomiky Európskou centrálnou bankou.
Hampl povedal, že je veľmi ťažké brať Zemanove výroky vážne, pretože sú "nekonzistentné, iracionálne a nelogické". Za väčšie riziko považuje možný vplyv krokov ECB na korunu, pretože trhové sily majú zásadnejší vplyv na malé a otvorené ekonomiky.