Karibské ostrovy, Singapur, ale aj Luxembursko v samotnom srdci Európskej únie. To sú miesta, kde leží majetok v hodnote presahujúci sedem biliónov dolárov. Ide o peniaze, ktoré si v daňových rajoch ukryli prevažne európske firmy.
V daňových rajoch je ukrytých celkom 7,6 biliónov dolárov, čo je osem percent svetového bohatstva, vyplýva zo štúdie odborného časopisu Journal of Economic Perspectives, na ktorú upozornila agentúra AFP.
Podľa autora štúdie Gabriela Zucmana z univerzity London School of Economics tak jednotlivé štáty každoročne prichádzajú o 190 miliárd dolárov. Pre porovnanie, daňové príjmy Slovenskej republiky boli vlani okolo deväť miliárd eur, táto suma by teda vystačila na takmer 20 rokov. Štúdia sa pritom zaoberala iba financiami, nie nehnuteľným alebo hnuteľným majetkom, ktoré v mnohých krajinách takisto podliehajú zdaneniu.
Viac než tretina z ukrytých peňazí (2,6 biliónov dolárov) pochádza z Európy, s 1,3 biliónmi nasleduje Ázia a 1,2 biliónov je z USA. Okolo 700 miliárd potom do rajov presunuli subjekty a jednotlivci z Blízkeho východu.
Predovšetkým americké firmy si obľúbili na uloženie svojich peňazí Luxembursko, člena Európskej únie. Správa pritom prichádza v čase, keď svetové médiá zverejnili stovky dokumentov dokazujúcich, ako nadnárodné spoločnosti vytváraním komplikovaných konštrukcií prevádzali svoje zisky do veľkovojvodstva, aby sa vyhli plateniu daní v krajinách, kde v skutočnosti pôsobia. Kauza známa ako LuxLeaks vyvolala značnú kritiku šéfa európskej komisie Jeana-Clauda Junckera, bývalého dlhodobého luxemburského premiéra, za ktorého pôsobenia celý systém vznikol.