Írsko by malo byť prvou krajinou eurozóny, ktorá v polovici decembra vystúpi z medzinárodného programu finančnej pomoci, a možno tak urobí bez preventívnej úverovej linky od európskych partnerov, oznámila írska vláda.
Informovala o tom agentúra Reuters.
Írsky premiér Enda Kenny v sobotu podvečer na zasadnutí svojej vládnucej strany Fine Gael po prvý raz oficiálne potvrdil platnosť dátumu, ku ktorému Írsku vyprší medzinárodná finančná pomoc. "Dnes už môžem potvrdiť, že Írsko je na ceste, aby 15. decembra vystúpilo zo záchranného mechanizmu. A vracať späť sa už nemienime," zdôraznil Kenny.
Pred svojimi straníckymi kolegami Kenny uviedol, že aj keď si je nutné uvedomiť, že Írsko teraz čaká neistá doba, "stav ekonomickej núdze bude už za nami". "Pred dvoma rokmi som národu povedal, že chcem byť tým premiérom, ktorý navráti krajine jej ekonomickú suverenitu a nezávislosť," pripomenul Kenny. "Tento cieľ teraz máme na dosah ruky."
Kenny spolu s írskym ministrom financií Michaelom Noonanom na zasadnutí tiež avizoval, že budúcoročný rozpočet verejných financií, ktorý má byť predstavený v utorok (15. októbra), bude "tvrdý", pretože so sebou prináša ďalšie zvyšovanie daní a dodatočné šetrenie. Tieto opatrenia však krajine na budúci rok pomôžu okresať deficit verejných financií z tohtoročných 7,3 % HDP na hodnotu 4,8 % HDP v roku 2014, čo je menej, než k čomu sa Írsko zaviazalo Európskej Únii (5,1 % HDP). Noonan dodal, že zatiaľ čo má írska ekonomika v tomto roku rásť len o 0,2 percenta, v budúcom roku sa tempo rastu vyšvihne na 1,8 %.
Írsko je od novembra 2010 závislé na finančnej pomoci vo výške 85 miliárd eur, ktoré získalo od Európskej únie, z eurovalu a od Medzinárodného menového fondu (MMF). Požiadať o medzinárodnú pomoc krajinu prinútil prudký rast verejného dlhu po tom, ako vláda musela pristúpiť k záchrane írskych bánk, ktoré doplatili na prasknutie realitnej bubliny.