Nemecko na gréckej dlhovej kríze zarobí aj v prípade, že mu Atény nič nevráti. Grécko pritom dlhuje Nemecku zhruba 90 miliárd eur. Vyplýva to zo štúdie nemeckého inštitútu IWH, píše iDnes.cz.
"Úspory prevyšujú náklady krízy, a to dokonca aj vtedy, keď Grécko svoje dlhy prestane úplne splácať," uviedol inštitút, z ktorého štúdie citovala agentúra DPA. "Nemecko teda bude z gréckej krízy v každom prípade profitovať," dodal.
Grécka dlhová kríza prinútila investorov z celého sveta k presunu peňazí do bezpečných aktív, medzi ktoré patrí aj dlhopisy nemeckej vlády. Vysoký dopyt viedol k výraznému poklesu úrokov pri týchto dlhopisoch, čo umožnilo Nemecku znížiť náklady na správu dlhu. "Zlé správy v Grécku boli dobrými správami v Nemecku," píše sa v štúdii.
Štúdia však nezohľadňuje dopad gréckej krízy na hospodársky vývoj v Nemecku. Neistota spojená s krízou môže mať napríklad negatívny vplyv na zahraničný dopyt po nemeckom tovare, oslabenie eura v dôsledku krízy však môže nemecký export naopak podporovať.
Grécka kríza naplno vypukla v roku 2010, kedy sa astronomický dlh krajiny rozhodli veritelia riešiť záchranným balíčkom. Ten však skončil tento rok 30. júna a krajine opäť reálne hrozil bankrot. Za nový záchranný program v objeme až 86 miliárd eur veritelia novo požadovali ekonomické reformy a úsporné opatrenia, ktoré však vláda premiéra Alexisa Tsiprasa odmietala.
Minulý týždeň v utorok grécky minister financií Euklidis Tsakalotos predpovedal, že dohoda by mohla byť hotová ešte tento týždeň. Grécko sa potrebuje dohodnúť s veriteľmi najneskôr do 20. augusta, kedy musí splatiť dlh zhruba 3,4 miliardy eur Európskej centrálnej banke.